Bakan Fakıbaba ‘ucuz et’ projesini değerlendirdi: “Başarılı bir projedir, inanarak yaptım.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, marketlerde ucuz et satışı uygulamasının piyasa oturuncaya kadar devam edeceğini belirterek "Bizim amacımız birileriyle rekabet, diğer marketleri, kasapları rahatsız etmek değil. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın daha ucuz et ihtiyaçlarını karşılayabilmek. Başarılı bir projedir, inanarak yaptım. Kasabı, üreticiyi, rahatsız etmeden dar gelirli kardeşlerimize hizmet verecek bir sistem kurmaya çalışıyoruz." dedi.

“Ben bonfile, pirzola fiyatına karışmıyorum.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: “Ben bonfile, pirzola fiyatına karışmıyorum. İsterse gitsin 200 liraya alsın, beni enterese etmiyor. Ben onun üzerinde durmuyorum ama dar gelirli insanların kullandığı kıyma ve kuşbaşı beni enterese ediyor.”

Fakıbaba: “İhaleye çıkarken ‘81 ilde şubesi olan firmaları kabul ediyoruz.’ dedik.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Meclis bütçe görüşmelerinde, Et ve Süt Kurumunun (ESK) marketlere ucuz et satışı için neden iki firmanın seçildiği sorusuna Bakan Fakıbaba, “İhaleye çıkarken ‘81 ilde şubesi olan firmaları kabul ediyoruz.’ dedik. Farz edelim ki bir firmaya veriyoruz, o firmanın şubesi Bayburt’ta yok, Bayburt milletvekili bana, ‘Neden bizim ilimize de gelmiyor?’ diyecek. ‘81 ilde şubesi olan firmalar.’ dedik, iki firma aynı fiyatı verdi ve bundan dolayı biz de makul bir fiyatla bu firmalarla anlaştık.” cevabını verdi.

Rusya, Türkiye’den gelen tavuğu geri çevirdi

Rusya, Türkiye’den gelen 23 bin ton tavuk etinin ülkeye girişine izin vermedi.

“Sayıları 50 bine yaklaşan kasap esnafı nasıl ayakta kalacak?

Süper ve hipermarketlerin hiçbir sınıra tabi olmadan açılmasının, yüzbinlerce esnafın dükkan kapatmasına yol açtığını kaydeden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Bu uygulamalar sonucunda, ülkemizde faaliyet gösteren ve sayıları 50 bine yaklaşan kasap esnafımız nasıl ayakta kalacaktır? Zincir marketler ithal ucuz et satarsa, kasaplar kırmızı et satamazsa, üreticimiz hayvanını kime kestirecektir?” dedi.

“Ucuz eti” A101 ve BİM satacak

Et ve Süt Kurumundan (ESK) yapılan yazılı açıklamada, KDV dâhil kıymayı 29,00 TL/Kg ve kuşbaşını 31,00 TL/Kg fiyatlarla satmak için başvuru yapan 8 firma arasından yapılan değerlendirmede, A101 ve BİM firmaları ile sözleşme yapılmasına karar verildiği belirtildi.

ESK’nın hayvan alım fiyatları belli oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “besicilerimizin yerli hayvanlarını, Et ve Süt Kurumumuzda kesilmesi kaydıyla kilogramını 25 liradan satın alacağız.” açıklamasının ardından ESK, hayvan alım fiyatlarını duyurdu. Uygulama 1 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere başladı.

Türkiye’nin beyaz et üretimi 2,1 milyon tona ulaştı

Abalıoğlu Grubu Gıda İş Ünitesi Genel Müdürü Mustafa Özdil, Türkiye’de beyaz et üretiminin son 5 yılda yüzde 22 büyümeyle 2,1 milyon tona ulaştığını açıkladı.