ESK’dan market, kasap ve sanayiciye ithal kuzu eti satışı

Et ve Süt Kurumu (ESK), marketler, market zincirleri, kasaplar, YESİDEF ve GDP üyeleri ile kırmızı et sanayinde faaliyet gösteren işletmelere ithal taze karkas kuzu ve taze karkas toklu eti satacak.

BESD-BİR: Gıda güvencesi ve beslenmeye en önemli katkı beyaz etten gelecek

BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca; mevcut ve artan nüfusun sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gerekli olan hayvansal protein açığının karşılanması, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve bunu çok uygun fiyatlı olarak gerçekleştirilebilmesinde beyaz etin en önemli gıda olacağını vurguladı. 

Bakan Fakıbaba: “50 lira bir eti, hakikaten fakir, fukara yiyemiyor.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Üretimimizi koruyacağız, bir taraftan sanayiciyi de koruyacağız ama et yeme hakkı olan 80 milyon insanın da vebali var, onu da koruyacağız. Yani fakir fukaramız da et yiyecek. En tabii hakkı. 50 lira bir eti, hakikaten fakir, fukara yiyemiyor.” dedi.

Palandöken: “Kemiksiz et ithalatı faydadan çok zarar getirir.”

Kemiksiz et ithalatının sektöre ve üreticiye olumsuz yansıyacağını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İthal etin denetim ve kontrolü imkânsız olduğu için riskli” olduğu uyarısında bulundu. 

Yumurta üretimi Ağustos’ta 1,6 milyar adete ulaştı

Tavuk yumurtası üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre %2,9, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 artışla 1,6 milyar adete yükseldi.
red_meat

Bildiğin kemiksiz!

Hızını alamayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; kasaplık canlı hayvan ve karkas et ithalatının ardından kemiksiz et ithalatına da kapıyı açtı.

Hacıince: “Sadece besilik hayvan ithalatı sürekli olmalı”

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, kısa vadede piyasa istikrarının sağlanmasına katkı sağlamak için yurtiçi kırmızı et üretiminin tüketimi karşılama noktasına gelene kadar sadece besilik hayvan ithalatının sürekli olarak ve bunun da besicilerin taleplerini karşılayacak şekilde yapılmasını istedi.

TZOB: Gümrük vergileri indirimi kararından acilen vazgeçilmeli

Et, canlı hayvan, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergisi indiriminin, üreticiyi etkilememesinin mümkün olmadığını söyleyen TZOB Başkanı Bayraktar, Ekonomi Bakanlığı’nın ağırlıklı yönlendirmesiyle alındığını düşündükleri bu karardan, üretici ve ülke zarar görmeden acilen vazgeçilmesini istedi.