Bileşenler

Bileşenler

Gıda ve içecek bileşenleri, katkı maddeleri, sindirim ve bağışıklık sistemi, gıdaların raf ömrü, sağlık beyanları.

Sağlıklı Sindirim Sistemi – Tüketicilerin Yeni Sağlık Gücü

Sindirim sistemi sağlığı yıllardır gündemde. Günümüzde yaşam tarzlarının, pazar trendleri ile benzerlik göstermesi, sindirim sistemi sağlığını, gün geçtikçe sayıları artan bir tüketici grubunun zihninde, tıp odaklı bir konu olmaktan çıkarıp, sağlıklı yaşama dair bir konu haline getiriyor.

Tatlandırıcılı içecekler kilo kontrolü için iyi bir seçenek mi?

Yeni bir araştırma yapay tatlandırıcılı içeceklerin kilo vermeye yardımcı olmadığını ve hatta bu içeceklerin dünya genelinde obezite probleminin bir parçası olabileceğini ortaya koyuyor.

Tüketicinin şeker bilgi düzeyi ‘oldukça sınırlı’

Şeker konusunda artan kaygılara karşın yapılan yeni bir araştırma tüketicilerin şeker konusunda bilgisi düzeyinin ‘oldukça sınırlı’ olduğunu gösteriyor.

“Sürdürülebilirlik, kozmetik etiket düzenlemelerinin ötesine gitmeli”

Bu yıl Frankfurt’ta düzenlenen Avrupa Sağlıklı Bileşenler Fuarı - HiE 2016’ya katılan BENEO, şeker ikamelerinde sürdürülebilirlik yaklaşımını anlattı. BENEO Yönetim Kurulu Üyesi Dominique Speleers, “Gıda endüstrisinde sürdürülebilirlik, kozmetik etiket düzenlemelerinin ötesine gitmelidir.” dedi.

Sentko: “Diyabet riskini azaltmada endüstri önemli potansiyele sahip”

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, insanların diyabet gibi hayati tehlikesi olan hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada gıda endüstrisinin önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Şeker İkameleri: Etiketlerin ötesini görmek

Bu yıl Frankfurt’ta gerçekleşecek olan Avrupa Sağlıklı Bileşenler - Health Ingredients Europe (HiE) fuarında, BENEO, şeker ikamelerinin fizyolojik etkilerine ve ‘etiketlerin ötesini’ görebilmenin önemine vurgu yapacak.

TÜBİTAK MAM’dan obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadelede önemli adım

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü'nde buğday, mısır ve patates nişastasından %90±5 oranında enzime dirençli nişasta üretimi gerçekleştirildi. Gıdaların enerjisini ve glisemik indeksini azaltan dirençli nişastanın üretimde kullanılmaya başlamasıyla obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadelede önemli bir adım atılmış olacak.

BENEO’nun yeni Yönetim Kurulu Üyesi Christoph Boettger oldu

Christoph Boettger, aynı zamanda 10 yıldır yönetim kurulunda yer alan Hildegard Bauer’in, Südzucker Group’la geçen 38 başarılı yılın ardından emekliye ayrılmasının ardından, 1 Eylül 2016 itibariyle fonksiyonel hammadde üreticisi BENEO GmbH’nin yeni yönetim kurulu üyesi oldu.