Bileşenler

Bileşenler

Gıda ve içecek bileşenleri, katkı maddeleri, sindirim ve bağışıklık sistemi, gıdaların raf ömrü, sağlık beyanları.

Flaş iddia: İtalyan Ferrero, Nutella’nın tarifinde gizli değişikliğe gitti

Verbraucherzentrale Hamburg isimli bir Alman tüketici derneği, İtalyan Ferrero’nun ünlü sürülebilir çikolatası Nutella’nın reçetesinde (içeriğinde) gizlice değişikliğe gittiğini iddia etti. Avrupa basınında yer alan haberlere göre dernek, Nutella’nın artık daha fazla şeker ve süt tozu içerdiğini, buna karşın bileşimindeki kakao miktarının azaldığını söylüyor.

BENEO, FiE 2017’de Onuncu Yılını kutluyor

BENEO, Frankfurt'ta 28 – 30 Kasım tarihler arasında gerçekleşecek olan, Avrupa Gıda Bileşenleri Fuarı - Food Ingredients Europe FiE 2017'de onuncu yıl dönümünü kutlayacak.

Daha “sağlıklı atıştırmalıklar” için şeker çözümleri

Araştırma sonuçlarına göre her 10 Türk tüketiciden 8’i tükettikleri şeker miktarını düşürmeye çalışıyor. Dünya genelinde de tüketiciler yiyeceklerle aldıkları şeker miktarını azaltma çabası içerisinde. Doğal olarak, günümüzde pek çok yiyecek içecek üreticisi için daha az şeker içeren formülasyonlar ana gündem maddesini oluşturuyor. İstanbul’da düzenlenen Sağlıklı Atıştırmalıklar seminerinde, gıdalardaki şekeri azaltma çabaları konuşuldu.

Sağlıklı Sindirim Sistemi – Tüketicilerin Yeni Sağlık Gücü

Sindirim sistemi sağlığı yıllardır gündemde. Günümüzde yaşam tarzlarının, pazar trendleri ile benzerlik göstermesi, sindirim sistemi sağlığını, gün geçtikçe sayıları artan bir tüketici grubunun zihninde, tıp odaklı bir konu olmaktan çıkarıp, sağlıklı yaşama dair bir konu haline getiriyor.

Tatlandırıcılı içecekler kilo kontrolü için iyi bir seçenek mi?

Yeni bir araştırma yapay tatlandırıcılı içeceklerin kilo vermeye yardımcı olmadığını ve hatta bu içeceklerin dünya genelinde obezite probleminin bir parçası olabileceğini ortaya koyuyor.

Tüketicinin şeker bilgi düzeyi ‘oldukça sınırlı’

Şeker konusunda artan kaygılara karşın yapılan yeni bir araştırma tüketicilerin şeker konusunda bilgisi düzeyinin ‘oldukça sınırlı’ olduğunu gösteriyor.

“Sürdürülebilirlik, kozmetik etiket düzenlemelerinin ötesine gitmeli”

Bu yıl Frankfurt’ta düzenlenen Avrupa Sağlıklı Bileşenler Fuarı - HiE 2016’ya katılan BENEO, şeker ikamelerinde sürdürülebilirlik yaklaşımını anlattı. BENEO Yönetim Kurulu Üyesi Dominique Speleers, “Gıda endüstrisinde sürdürülebilirlik, kozmetik etiket düzenlemelerinin ötesine gitmelidir.” dedi.

Sentko: “Diyabet riskini azaltmada endüstri önemli potansiyele sahip”

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, insanların diyabet gibi hayati tehlikesi olan hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada gıda endüstrisinin önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.