Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Pilicin ‘çiftlikten sofraya’ hikayesi

Şenpiliç, tüketicilerini Çiftlikten Sofraya web platformuyla pilicin sofralara ulaşmadan önceki kat ettiği uzun yolculuğa eşlik etmeye davet ediyor.

Yüksek market fiyatı, tüketiciyi sütte kayıt dışına yöneltiyor

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Dünya Süt Günü basın açıklamasında, süt market fiyatların yüksek olmasının, bütçesi yeterli olmayan tüketicileri kayıt dışı ürün tüketimine yönlendirdiğine dikkat çekildi. “Sokak sütü tüketimi de bu kayıt dışılığın başında gelmektedir.” denilen açıklamada, üretilen çiğ sütün yarısına yakınının kayıt dışı olarak pazarlanıp satıldığı vurgulandı.

Bayraktar: “Sütte tüketim ve ihracat arttırılmalı”

Süt üretiminde arz fazlasının önüne geçmek için tüketim ve ihracatın artırılması gerektiğini vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar; süt tüketimini artırmak için önemli bir enstrüman olan okul sütü programının; tüm yıla yayılmasını, okulların açılmasından kapanmasına kadar sürdürülmesini, ortaokul ve liselerde de yaygınlaştırılmasını ve peynir ve yoğurt gibi süt ürünleriyle çeşitlendirilmesini önerdi.

88 ülkeye, 77 milyon dolarlık salatalık ve kornişon ihraç ettik

Türkiye 2017 yılında 88 ülkeye 77 milyon dolarlık salatalık ve kornişon turşu ihraç etti. Salatalık ve kornişon ihracatının yüzde 83’ü AB ülkelerine gerçekleştirilirken, Hollanda 24 milyon 327 bin dolar ile ihracatımızda ilk sırayı aldı.

“Herkesi günde 2 bardak süt içmeye davet ediyorum”

Türkiye’de yıllık kişi başı süt tüketim miktarının 33 litre olduğunu belirten Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Bu rakam tüketimde günlük yaklaşık yarım bardağa eşdeğer. Başta çocuklarımız olmak üzere herkesi günde 2 bardak süt içmeye davet ediyorum” dedi.

“Arıyı Unutma”

Arıların insan yaşamı ve doğa için önemine dikkat çekmek için hayata geçirilen kampanya kapsamında Balparmak, Aromaterapist ve İyi Yaşam Koçu Ayşe Tolga’nın bir arıyı seslendirdiği farkındalık videosunu sosyal medya hesaplarından yayına aldı. Balparmak, videonun sosyal medya kullanıcıları tarafından aldığı her beğeni ve paylaşım için TEMA Vakfı’na bağışta bulunacak.

Helal sertifikalı sığır jelatinini 25 ülkeye ihraç ediyor

Tezman Holding, kuruluşu Sel Sanayi’nin ürettiği Türkiye’nin ilk helal sertifikalı sığır jelatinini 25 ülkeye ihraç ediyor.

PepsiCo’dan geleceğin gıda markalarına destek

PepsiCo, kuluçka programı Nutrition Greenhouse ile beslenme odaklı girişimlere 300.000 Euro değerinde hibe ve ödül vermeye hazırlanıyor.