Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

MASUDER’de yeni başkan Ömer Kızıl oldu

Uludağ İçecek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kızıl, Maden Suyu Üreticileri Derneği’nin (MASUDER) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

2018’de gıda ve içeceklerde bu bileşenler öne çıkacak

Tüketicilerin sağlıkları için daha doğal gıdalara ve tatlara yönelmesi, gıda bileşenleri trendine yön veren unsur oluyor. Mintel pazar araştırma şirketi, 2018 yılında dünyada trend olacak gıda bileşenlerini açıkladı.

Marmarabirlik zeytini tane tane satacak

Marmarabirlik, 20 gramlık paketlerin ardından şimdi de 11 gramlık küçük ambalajlarla üretime başlıyor. 3 adet zeytinden oluşan 11 gramlık ambalaj ile 7 adet zeytinden oluşan 20 gramlık ambalajın seri üretimi için yaklaşık 2 milyon Euro'luk yatırım yapılacak.

AB ve Japonya serbest ticaret anlaşması: Kazanan AB tarımı olacak

Avrupa Birliği ve Japonya şimdiye kadar yapılmış olan en büyük ve kapsamlı ticaret anlaşmalarından biri olacak olan AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerini tamamladı. Küresel ekonominin yaklaşık %30’unu kapsayacak olan anlaşma özellikle AB tarımsal gıda sektörü açısından önemli kazanımlar müjdeliyor.

Tüfenkci: “Hal sayısı azaltılacak”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Hal Yasasının Gıda Komitesinden onay aldığını ve sektör görüşüne açılacağını vurgulayarak, “Türkiye’de 175 tane hal statüsünde yer var. Baktığımız zaman bunların 175 tanesi de gerçek anlamda hal değil. Bunların sayısını düşüreceğiz.” dedi.

Toprak Ana Günü Beyler Köyü’nde kutlandı

Slow Food üyeleri tarafından her yıl 10 Aralık'ta kutlanılan Terra Madre (Toprak Ana) günü nedeniyle Türkiye'nin Cittaslow Başkenti Seferihisar'ın Beyler Köyü'nde kutlama programı düzenlendi.

Okul Sütünde yeni ihale 14 Aralık’ta

Daha önce iki kez yapılan ancak her iki ihalede de verilen tekliflerin belirlenen yaklaşık maliyetlerin üzerinde olduğu gerekçesiyle iptal edilen Okul Sütü İhalesi’nin üçüncüsü 14 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Küresel gıda fiyatlarındaki düşüş devam etti

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi’ne göre küresel gıda fiyatları, Ekim ayındaki yüzde 2,5’lik düşüşün ardından, çok az da olsa Kasım ayında da gerilemeye devam etti.