Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Sanayiye giden sütte artış

Ticari süt işletmelerince Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 artışla 845 bin 191 ton inek sütü toplandı.

Zeytincilik sektöründe 500 milyon dolarlık ihracat hedefi

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Zeytincilik sektörünün 2018 yılı ihracat hedefinin 500 milyon dolar olduğunu açıkladı.

‘Yerli ve milli’ nişasta bazlı şeker üreticilerinden adil kota talebi

Sektördeki NBŞ üretim ve ticaret kotasının neredeyse tamamen ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakıldığını söyleyen Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, Hükümetten NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın yerli ve milli üretim yapan üyelerini de kapsamasını ve kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu: “NBŞ kotası arttırılmamalı, gıdalarda kullanımı sınırlandırılmalı, sıkı...

T.C. Sağlık Bakanlığı “Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) Sağlığa Etkileri” Hakkında Bilim Kurulu Raporu bugün açıklandı. Raporda; yapılan değerlendirmeler ışığında Bilim Kurulu’nun “Halen %10 olan NBŞ kotasının (üretiminin) artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetiminin sağlanması” önerisine yer verildi.

Japonya’ya gıda ihracatımız 154 milyon dolara ulaştı

Türk gıda ihracatçıları 42 firma ile Foodex Japan 2018’e büyük ilgi gösterdi. Fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatının 2017 yılında 154 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine bir tepki de Gıda Mühendisleri Odası’ndan geldi

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmek istenmesine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Tarım ve hayvancılıkta gelinen noktanın herkes tarafından bilinmekte olduğu ifade edilen açıklamada, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin mevcut durumu daha da kötüye götüreceği belirtildi.

İklim değişikliği, gıda güvenliğini tehdit ediyor…

İklim değişikliği sadece tarımsal üretimi tehdit etmekle kalmıyor, gıda güvenliği açısından da büyük riskler içeriyor. İklim değişikliğinin gıda güvenliğine etkileri 6. Gıda Güvenliği Kongresinde masaya yatırılıyor.

Coca-Cola tarihinde bir ilk

Küresel içecek devi Coca-Cola, 130 yıllık tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. Şirket, Japonya’da düşük alkollü meyveli gazoz piyasaya süreceğini açıkladı.