Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Sporcu Beslenmesinde Yeni Fırsat: Alternatif Karbonhidratlar

sporcu beslenmesi, alternatif karbonhidratlar, BENEO, Klaudia Volmer, egzersiz, fonksiyonel karbonhidratlar, yağ yakımı, Palatinose, obezite, yaşlanan nüfus,

Pakdemirli’den yeni dönemin sloganı: “Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanlarla büyüsün.”

Tarım ve Orman Bakanlığına getirilen Bekir Pakdemirli yeni dönemin sloganının “Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanlarla büyüsün.” olduğunu söyledi.

Küresel gıda talebinde yavaşlama

OECD-FAO 2018-2027 Tarımsal Görünüm Raporu’na göre küresel zirai ürün ve gıda talep büyümesinde yavaşlama izleniyor. Rapor, talep yavaşlamasının sebeplerini önde gelen yükselen ekonomilerdeki talep büyümesinde izlenen yavaşlamaya, kişi başına düşen temel gıda maddesi tüketimi düzeyinin durağan seyrine ve küresel nüfus artış hızında artarak gözlenen düşüşe dayandırıyor.

Küresel gıda fiyatlarında 2018’in ilk düşüşü

Uluslararası tarımsal gıda emtia fiyatları Haziran’da düşüş gösterdi ve böylece 2018’de fiyatlarda ilk defa gerileme yaşanmış oldu. Fiyatlarda küresel üretim beklentilerinin düşük olmasına rağmen yaşanan azalma, ticaret politikası anlaşmazlıklarının piyasalar üzerinde etkili olduğuna işaret ediyor.

TMO: “Ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değil”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmadığını, sanayicinin de piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebildiğini belirttiği açıklamasında, bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Kuru incir ihracatı 250 milyon doları aştı

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde 11 Ekim 2017 tarihinde başlayan ihraç sezonunda 30 Haziran 2018 tarihine kadar 58 bin ton karşılığı 253 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Gıda Mühendisleri Odası: “Türkiye, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale getirildi.”

Tarımda uygulanan yanlış politikalar ve plansızlık neticesinde Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale getirildiğine dikkat çeken TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün yaptığı yazılı açıklamada; özellikle AKP iktidarları döneminde uygulanan plansız tarımsal faaliyetler ve beraberinde yapılan özelleştirme, rant, dışa bağımlılık, vurgun ve talanı getiren yasal düzenlemelerin, net ithalatçı bir ülke olmamıza neden olduğunu savundu.

Gıda Endüstrisinde 3 Boyutlu Baskı Dönemi

Yakında 3D baskının, bir mikrodalga fırın gibi popüler hale geldiğine şahit olabiliriz. Çok yakında, bir 3D gıda yazıcısından basılmış makarnalar, pizzalar veya kekler yiyor olabilirsiniz.