Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Bakan Tüfenkci: “Yeni bir Hal Yasası üzerinde çalışıyoruz.”

Türkiye'de iç pazarda ticaretin önemli bir bölümünü sebze ve meyve alışverişinin oluşturduğunu belirten Bakan Tüfenkci, "Yeni bir Hal Yasası üzerinde çalışıyoruz. Kurduğumuz komitede çalışmalarımızı, Hal Yasası'nın sunumunu yaptık. İkinci bir sunumdan sonra bunu TBMM'ye taşıyacağız. Hal Kanunu'nu 2012 yılında yapmıştık ama geldiğimiz nokta itibariyle dünyanın nereye gittiğini görerek yeni bir hal yasası çalışması elzem oldu." dedi.

Zeybekci: “Helal belgelendirmenin yıllık pazar büyüklüğü 6 milyar dolar”

Dünya genelinde helal ürün ticaretinin yanı sıra helal belgelendirme pazarı oluştuğuna dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, helal belgelendirme pazarının büyüklüğünün 6 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

“25,6 milyar dolarlık peynir ihracatından sadece 150 milyon dolar pay alıyoruz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Ülkemizde tespit edilen peynir sayısı 193. Bu kadar çeşit zenginliğimize rağmen, dünyada 25,6 milyar dolarlık peynir ihracatından sadece 150 milyon dolar pay alıyoruz… Çok fazla peynir çeşidi olmayan Almanya 3,7 milyar dolarlık ihracatla birinci, iki-üç çeşit peyniri olan Hollanda 3,5 milyar dolarlık ihracatla ikinci iken Türkiye 22. sırada.”

Gıda sektörünün duayen ismi Firuz Kanatlı son yolculuğuna uğurlandı

Çarşamba günü vefat eden Firuz Kanatlı’nın cenazesi 21 Ekim Cumartesi günü, Eskişehir Gümülcine Camii’nde kılınan öğle namazını müteakiben Eskişehir Seyit Gazi Yolu Asri Mezarlığı’nda bulunan aile kabristanına defnedildi.

Ferrero’dan, ABD’de satın alma hamlesi

İtalyan Ferrero, bağlı şirketi aracılığıyla ABD'li şekerleme şirketi Ferrara’yı (Ferrara Candy Co.) satın aldığını açıkladı.

Bakandan “Besmelesiz et” iddialarına açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Sırbistan'dan ithal edilecek etlerin besmelesiz kesildiği' yönündeki sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ESK’dan market, kasap ve sanayiciye ithal kuzu eti satışı

Et ve Süt Kurumu (ESK), marketler, market zincirleri, kasaplar, YESİDEF ve GDP üyeleri ile kırmızı et sanayinde faaliyet gösteren işletmelere ithal taze karkas kuzu ve taze karkas toklu eti satacak.

ETİ’nin Kurucusu Firuz Kanatlı Vefat Etti

Eti’nin kurucusu ve Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, 85 yaşında Eskişehir’de hayata veda etti. Firuz Kanatlı’nın cenazesi 21 Ekim Cumartesi günü Eskişehir Gümülcine Camii’nde öğle namazını müteakiben Eskişehir Seyit Gazi Yolu Asri mezarlığına defnedilecek.