Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanı 2015 yılına göre 0,5 puan azalan ve 45. sırada kendine yer bulan Türkiye; en yüksek skorunu 69,9 puanla kalite ile güvenlik alanında alırken ulaşılabilirlik alanında 1 puan ve uygunluk alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı. En büyük puan kaybı ise siyasi istikrar riski kategorisinde yaşandı.

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin 2016 yılı sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı; Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki 15 ülke arasında ise 8. oldu.

DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin 2016 yılı sonuçlarına göre bu yıl; ülkeler genelinde gelir seviyesinin artması, global ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak indekste yer alan 113 ülkenin genel notu geçtiğimiz yıla kıyasla 0,6 puan artış göstererek 57,3’e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına bakıldığında ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını belirtirken, diğer yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini gösterdi.

2016 yılında da Türkiye’nin en güçlü alanı ‘kalite ve güvenlik’ oldu

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanı 2015 yılına göre 0,5 puan azalan ve 45. sırada kendine yer bulan Türkiye; en yüksek skorunu 69,9 puanla kalite ile güvenlik alanında alırken ulaşılabilirlik alanında 1 puan ve uygunluk alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı.

MENA bölgesi sonuçlarında Türkiye; 15 ülke arasında ulaşılabilirlik alanında 8. sırada yer alırken; uygunluk alanında 7. sırada ve en güçlü olduğu kalite ile güvenlik alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman’dan sonra 5. geldi.

İndekse göre gıda güvenliği konusunda güçlü yönlerinin; beslenme standartları, gıda güvenliği, küresel açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri olduğu görülen Türkiye’nin, aynı zamanda geçtiğimiz yıla göre kentsel emilim kapasitesi ve GSYH kategorilerinde iyileşme kaydettiği anlaşıldı.

En büyük puan kaybı ise siyasi istikrar riski kategorisinde yaşandı.

DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık; “Bu sene yayınlanan 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin sonuçlarına baktığımız zaman ülkeler genelinde gıda güvenliğinde ciddi gelişmeler olduğunu görüyoruz. DuPont olarak, Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz ve yapılan çalışmalarla bu rakamları her geçen gün daha da yükselteceğimize inanıyoruz.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın