Ağustos 2016’da global olarak başlatılan daha sağlıklı yemek yeme alışkanlığı ve daha parlak bir gelecek için yaratıcı fikirlerin arandığı Electrolux Ideas Lab Yarışması’nda geri sayım başladı. Yarışmada ilk 50’de yer alan 4 fikir ise Türkiye’den. Halk oylaması canlı olarak Electrolux Ideas Lab web sitesinde başladı. İlk 10’a kalan fikir, 17 Kasım 2016 tarihinde açıklanacak.

electroluxideaslab1Electrolux Ideas Lab Yarışması’na başvuran katılımcılar “Tüm dünyadaki insanlara gelecekte daha lezzetli, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde yemek yapma konusunda nasıl ilham verebiliriz?” sorusuna cevap bulmak için bağlanabilirllik (connectivity), 3D printing, oyunlaştırma (gamification) gibi trendleri kullandılar.

Yarışmaya başvuran 30 saniyelik videoların incelenmesinin ardından 27 ülkeden 50 fikir seçildi. Türkiye’den yarışmaya başvuran 4 fikir ise ilk 50’ye girmeye hak kazandı.

Türkiye’nin Ideas Lab Yarışması’nda şansı büyük. İşte ilk 50’ye kalan o 4 fikir…

O-Care Herb Mixer – Berkan Kaplan

Berkan Kaplan, O-Care Herb Mixer fikrinde, sağlığın doğadan geldiğine vurgu yaparak insanların zor yaşam şartlarında hayatlarını daha sağlıklı hale getirmenin yollarını bulmaya çalıştıklarına dikkat çekiyor. Kaplan sunduğu bu ürün fikriyle evinizin konforunda şifalı bitkilerin gücünden faydalanarak etkili bir çözüm yaratabileceğinizi ifade ediyor.

O-care enerji verecek, rahatlamanızı sağlayacak, detoks imkanı sunacak, hastalıklara iyi gelecek ve diyet ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlandı. Makinenin ortasına özel filtresini koyduktan sonra dokunmatik ekrandan istediğiniz bitki çayını seçebiliyorsunuz. Seçiminizin ardından O-care 18 farklı içerikten ihtiyacınıza uygun bitkisel karışımlardan birini sizin için hazırlıyor. Bundan sonra tek yapmanız gereken O-Care’in ekranında yer alan demleme süresi ve diğer ek bilgilerle ilgili yönlendirmeleri takip etmek. Bitkiler cihaza yeniden doldurulabiliyor ve mağazalarda hali hazırda satışta.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=O2xTBmlza1Y

Panda – Ozan Kayıkcı

Ozan Kayıkçı bu fikrinde dünyanın büyük gıda krizine doğru yaklaştığını, endüstriyel hayvancılığın hem insanlar hem de hayvanların sağlığı için iyi olmadığını ve bu nedenle tüm dünyanın yemek yeme alışkanlığını değiştirmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Panda, hayvansal gıdalara benzeyen vegan gıdalar print etmek ve pişirmek için bir 3D gıda printer’ı. Bu ürün yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek istemeden yedikleri gıdaları değiştirmek isteyen insanlar için tasarlanan bir ürün. Panda yüzüne benzeyen akıllı ekranı ile kullanıcıya günlük bir gıda listesi sunabiliyor. Ayrıca yemeğin içine konulması gereken malzemeleri de söylüyor. Sebzeler, baharatlar ve su için farklı bölmeleri bulunuyor. Tıpkı bir 3D printer gibi çalışıyor. Yemeğin görüntüsü de lezzeti kadar önemli olduğu için gıdayı katman katman print ediyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SHCjQJ00p8M

Kitchen book – Onurhan Demir

Tasarımların insanlarla buluşması için geleceğin hayalden öteye geçmesi ve bugünle buluşması gerektiğine odaklanan Onurhan Demir Kitchenbook’u insanların gelecek ihtiyaçlarına yönelik bir tasarım olarak geliştirdi. Hiç kimse saatlerce duvara bakıp yemek yapmak istemez ve günümüzde dünyada 2,3 milyar insan sosyal medyayı kullanıyor. Herkes sevdiği bir şeyleri başkalarına göstermek, paylaşmak istiyor. Hiç kimse artık tek başına bir şeyler yapmak istemiyor. İnsanlar yeni kültürlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak istiyor, yakınlarındaki teknolojiyi hissetmek istiyorlar. İşte tüm bunlar Kitchenbook’un içinde yer alıyor. Kitchenbook basit ve mükemmel bir ocak ve aspiratöre sahip. Bunlar akıllı bir ekran ile birlikte tek parça camdan oluşuyor. Böylece ses kontrolü ve dokunmatik desteğe kolay erişim sunan mükemmel bir pişirme ünitesi olarak karşımıza çıkıyor. Kitchenbook’ta sosyal bir profiliniz oluyor, böylece yemek tariflerini karşılıklı paylaşabiliyorsunuz. En iyi yemek tariflerinizi sisteme yükleyebiliyor ve deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla görüntülü konuşabiliyor ve birlikte yemek pişirebiliyorsunuz. Ayrıca yemek pişirmeyi bilmeyen birine yemek yapmayı öğretebiliyorsunuz. Meşhur bir restoranın mutfağını kendi mutfağınızda canlı bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Kendinizi restoranın müziği ve ambiyansı eşliğinde gerçek bir şef gibi hissedebiliyorsunuz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GK4ATN4Pofo

TAZE – Zülal Ateş – Damla Dağıstanlı

TAZE, desktop versiyonu da bulunan mobil bir aplikasyon. İnsanların sürdürülebilir bir şekilde ve buzdolabında mevcut tüm malzemelerle lezzetli yemekler yapma konusundaki bilgilerini artırarak kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığına odaklanan bir uygulama. TAZE, sebze-meyve tanıma kod sistemine sahip akıllı bir cihaz. Bu sistem buzdolabına konulan ve çıkartılan ürünlerin adı, kategorisi ve ayrıca üzerindeki son kullanma tarihleri gibi datayı topluyor. Sistemin Wi-fi bağlantısı ile tüm data Nanotech Ekran ya da TAZE’nin kendi aplikasyonu tarafından kontrol ediliyor. Hem buzdolabının içindeki sistem hem de Nanotech ekran parmak izine karşı ve sıvı geçirmeyen bir kaplamaya sahip. Nanotech ekran, buzdolabınızda hangi malzemelerin olduğunu ve son kullanma tarihlerini, günlük ve haftalık yemek planlayıcılarını ve alışveriş listesini gösteriyor. Ayrıca bu ekran vakum teknolojisi sayesinde mutfağın diğer bölümlerine de adapte edilebiliyor. TAZE aplikasyonunda kişinin sağlık durumuna göre lezzetli yemeklere kolay ve hızlı bir şekilde erişmek için kişisel bir profil de oluşturulabiliyor. Diyet türlerine göre (şekersiz, glütensiz, sütsüz, özel alerjenler vb.) binlerce tarife, tüm dünyadan farklı mutfaklara ve pişirme sürelerine ulaşılabiliyor. Bu aplikasyonun amacı insanlara buzdolabındaki malzemelerle yapabilecekleri yemek tarifleri vererek her gün minimum gıda artığı ile yemek yapma ilhamı vermek

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_rkMmkrAW70

Electrolux 360 Tüketici Deneyimi ve Marka Başkan Yardımcısı Mona Abbasi yarışmaya yönelik ilgiyle ilgili şunları söyledi: “Ideas Lab Yarışması’na tüm dünyadan tüketiciler başvurdu. Electrolux’ün temel iş alanı olan ve gelecek için ciddi bir yatırım yaptığımız yemek pişirme konusunun geleceğine dair gerçekten yaratıcı fikirler görmek mükemmel. Tüm dünyadan birçok başvuru aldık ve ilginç bir şekilde tüm dünyadaki pazarlarda benzer uygulamaları hali hazırda görmek mümkün. Bu da bize açıkça dünyanın farklı bölgelerindeki insanların ilgi ve ihtiyaçlarının birbirine benzediği mesajını veriyor.”

En iyi 10 fikir için oylama başlıyor

Halk oylaması canlı olarak Electrolux Ideas Lab website’sinde başladı. İlk 10’a kalan fikir 17 Kasım 2016 tarihinde açıklanacak. Oylama herkese açık ve beş adet fikre kadar oylama yapılabiliyor. Electrolux uzmanlarından oluşan jüri ilk 10 fikri değerlendirecek ve kazanan 28 Kasım 2016’da açıklanacak.

Jüri üyeleri arasında Electrolux CMO’su MaryKay Kopf, Electrolux Strateji ve Ekosistemler Başkanı David Cronström, Electrolux Üst Düzey Başkan Yardımcısı ve Tasarım Başkanı Lars Erikson, Electrolux 360 Tüketici Deneyimi ve Marka Başkan Yardımcısı Mona Abbasi ve Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Martin von Arronet yer alıyor.

Electrolux Ideas Lab ödülü 10.000 Euro ve Stockholm seyahati

Electrolux uzmanları tarafından belirlenecek finalist, 10.000 Euro para ödülüne ve dünyanın girişimcilik alanında önde gelen kenti Stockholm’e 1 haftalık seyahat imkanına sahip olacak. Burada yaratıcı fikrini daha da geliştirmek ve hayata geçirmek için Electrolux’ün yöneticileriyle ve İskandinavya yarımadasının en başarılı girişimcileriyle bir araya gelme fırsatı yakalayacak.

Tüm videoların linkleri için: www.electroluxideaslab.com.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın