Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından da onaylanan son yasayla birlikte artık ABD’de GDO’lu gıdalara sahip ürünlerin üstünde bir QR kod yer alacak. Bu QR kodla ulaşılan sayfalarda ise GDO’lu gıdalarda kullanılan tüm içerikler ve gıdanın içindeki maddeler yer alacak.

ABD senatosu GDO’lu gıdaların ambalajları üzerine QR kod konulmasını onayladı.

Webrazzi’de yer alan Sami Eyidilli imzalı bir habere (ABD senatosu GDO’lu gıdaların üzerine QR kod konulmasını onayladı) göre, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından da onaylanan son yasayla birlikte artık ABD’de GDO’lu gıdalara sahip ürünlerin üstünde bir QR kod yer alacak. Bu QR kodla ulaşılan sayfalarda ise GDO’lu gıdalarda kullanılan tüm içerikler ve gıdanın içindeki maddeler yer alacak. Örneğin gıda içindeki mısır, soya fasulyesi, şeker gibi ham maddelerin içeriğiyle de ilgili bilgi verilecek. Bir ürünün ham maddesinde kullanılan içeriklerden birisinde GDO söz konusu ise bu açıkça belirtilecek.

Gıda üreticileri verilen karar sonrası, yiyecek paketlerinin üzerine GDO logosu yapıştırmak zorunda kalacak veya üzerinde metinle belirtecek. Bir diğer alternatif ise ürünlerin üstüne dijital QR kodların yerleştirilmesi ve gıdaların içeriklerinin buraya net şekilde aktarılması. Yasakla birlikte tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve GDO’lu gıdaların tüketiminin azaltılması, gıda üreticilerinin ise GDO’lu içerik maddelerinden kaçınılmasının sağlanması hedefleniyor.

Önümüzdeki dönemde benzer bir kararın diğer ülkelerde uygulanıp uygulanmayacağının ise şimdiden merak konusu olduğu kaydediliyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın