GDO ve ürünleri ile bunlardan elde edilen ürünlerin online olarak izlenebilirliğinin sağlanabilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca oluşturulan “Yem Bilgi Sistemi” pilot uygulama şeklinde faaliyete geçti. GDO ve ürünleri ile bunlardan elde edilen ürünler ile ilgili faaliyetlerde bulunan tüm yem işletmeleri bundan sonra bu sistemi kullanacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizmalar)  ürünlerde izlenebilirliğin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla hayata geçirdiği web tabanlı “Yem Bilgi Sistemi” kurulumunda son aşamaya geldi.

Bakanlıktan yapılan duyuruda, sistemin etkin ve verimli çalışabilmesi ve ithalat aşamasından son tüketiciye ulaşıncaya kadar izlenebilirliğinin sağlanabilmesi için, 5977 Sayılı kanun kapsamında yayımlanan Biyogüvenlik Kurulu kararlarına istinaden onaylanmış GDO ve ürünleri ile bunlardan elde edilen ürünlerle ilgili faaliyette bulunan yem işletmelerinin (kanunda tanımlanan ilgililerin) sisteme dahil edilmeleri gerektiği belirtildi.

Buna göre, Tarım İl Müdürlüklerince görevlendirilen temas kişisi ve sistem koordinatörü tarafından; Biyogüvenlik Kurulu kararlarına istinaden onaylanmış GDO ve ürünleri ile bunlardan elde edilen ürünlerle ilgili faaliyette bulunan yem işletmelerinden yetkili en az bir personele, en geç 23 Eylül 2016 tarihine kadar “Yem Bilgi Sitemi” kullanıcı şifresi verilecek.

İşletmelerin mevcut stoklarının sisteme giriş işleminin ise “Stok Girişi” ekranından 30 Eylül 2016 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Duyuruda, pilot uygulama boyunca tespit edilecek sorunların çözümü ve sistemin verimli, bir şekilde işleyişinin sağlanması için firmaların veri girişlerine azami hassasiyet göstermeleri de istendi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın