Fransa’da gıda üretim sektöründeki şirketler, renkli etiketleme sistemine olumsuz yaklaşıyor. Buna karşın Sağlık Bakanlığı, tüketicilerin renklendirme sistemi ile gıdaların içeriği hakkında daha kolay bilgi sahibi olmalarının mümkün olduğu görüşünde.

etiket-fransaFransa Sağlık Bakanı Marisol Touraine, bir kamu araştırma ekibi tarafından geliştirilen beş renkli logo sistemini uygulamaya koyma fikrini ciddi olarak dile getirdiğinde, gıda şirketleri ve toptan dağıtım şirketleri itiraz etmişlerdi. Şirketler, kendilerine tavsiye mahiyetinde önerilen bu beş renkli logo uygulamasını kullanmayı reddederek kendi etiketleme sistemlerine devam etmeyi tercih ettiklerini duyurdular. Bunun üzerine bakanlık, mevcut dört etiket sisteminin karşılaştırılacağı bir araştırma gerçekleştirmek için çalışmalara başladı. Bu çalışma kapsamında; toptan dağıtım şirketlerinin etiketleme yöntemi, gıda şirketlerinin etiketleme yöntemi, İngiltere’de uygulanan üç renkli etiketleme yöntemi ve Fransız devletinin geliştirdiği beş renkli etiketleme yöntemi karşılaştırılıyor.

Çalışma için iki komite kuruldu

Aylar sürecek araştırma sürecini gerçekleştirecek ve izleyecek “Yönlendirme Komitesi” ve “Bilimsel Komite” adında iki farklı komite oluşturuldu. Ancak Le Monde gazetesinin haberine göre, komitelerin içerisinde yaşandığı iddia edilen çıkar çatışmaları, değerlendirme sürecinin tarafsızlığına şüphe ile yaklaşılmasına neden oluyor.

Gıda sektörü lobi faaliyetinde

Yönlendirme Komitesi’nin başkanlığına, Fransa Sağlık Müdürlüğü’nden Benoît Vallet getirildi. Şu anda Vallet komite başkanlığını, Fransa Gıda ve Sağlık Fonu’nun (FFAS) başkanlığını yürüten Christian Babusiaux ile paylaşıyor. FFAS ise, gıda şirketleri tarafından finanse edilen bir fon. Komitenin 15 üyesinden 4 tanesini, toplu dağıtım şirketleri ve gıda şirketlerinden gelen temsilciler oluşturuyor.

Bilimsel Komite’de istifalar

Sürecin işleyişini denetlemek için kurulan Bilimsel Komite’de ise geçen Nisan ayında üç komite üyesi istifa etti. Kalan on üyenin altısının gıda şirketleriyle işbirliği halinde olduğu, tamamının FFAS faaliyetlerine katıldığı ve bakanlığa bunu bildirmediği ortaya çıktı. Le Monde’a konuşan Benoît Vallet ise, komitelerde çıkar çatışması yaşandığına ilişkin bütün iddiaları reddetti.

İddialar arasında saha çalışmasının tarafsız olmayan bir ajansa verildiği de yer alıyor. Yönlendirme Komitesi’nin bugün içerisinde, saha çalışmalarını gerçekleştirecek ajans olan LinkUp’ı resmi olarak duyurması bekleniyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın