Forbes dergisi tarafından yayımlanan “Global 2000” araştırması, dünyanın en büyük 2000 şirketini gözler önüne seriyor. Listede Nestle, Anheuser-Busch InBev, Coca-Cola ve Pepsi, gıda ve içecek şirketleri arasında ilk yüzde yer almayı başaran şirketler oldu.

Forbes dergisi tarafından dünya genelinde şirketlerin piyasa değerleri, gelirleri, kar ve varlıkları incelenerek hazırlanan Global 2000 araştırması, dünyanın en büyük 2000 şirketini gözler önüne seriyor.

Çin ekonomisindeki inanılmaz yükseliş yavaşlamış olsa da “Golbal 2000” listesinde bu yıl ilk üçte yine üç Çin bankası yer aldı. Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC), Çin İmar Bankası ve Çin Tarım Bankası bu yıl dünyanın en büyük şirketleri sıralamasında ilk üçte yer aldılar.

İlk üçte olduğu gibi genelde de bankaların yoğunlukla yer aldığı listede çok sayıda uluslararası gıda ve içecek şirketleri de kendilerine yer buldu.

Çikolata, bira ve gazlı içeceklerin liderliği

Forbes dergisi tarafından hazırlanan “Global 2000” listesinde sırasıyla; Nestle, Anheuser-Busch InBev, Coca-Cola ve Pepsi, gıda ve içecek şirketleri arasında ilk yüzde yer almayı başaran şirketler oldu.

Bu yıl 150. yıl dönümünü kutlayan Nestle, Global 2000 listesinde üç basamaklık düşüle 33. sırada yer aldı. 22 Nisan tarihi itibari ile 92 milyar dolarlık gelir ve 9.4 miyar dolarlık karı ile Nestle, gıda ve içecek sektöründe liderliğini korumayı başardı. Nestle her ne kadar çikolataları ile tanınıyor olsa da, liderliğini sadece çikolata ürünleri satışları ile kazanmadı. Lean Cuisine, Stouffer’s, Coffeemate ve Nescafe markalı ürünlerin satışları Nestle’nin liderliğini korumasına önemli ölçüde yardımcı olan ürünleri oldu.

Bu yıl listede bir basamak yükselişle 56. sırada yer alan Anheuser-Busch InBev, gıda ve içecek sektörünün en büyük ikinci oyuncusu konumunda. Dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser, küresel pazar payının %25’ine hakim. Belçikalı şirketin, listede 214. sırada yer alan SABMiller şirketini 100 milyar doların üzerinde bir rakama satın alma girişimi 24 Mayıs tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. İki şirketin birleşmenin ardından küresel bira satışlarının %30’una hakim olmaları bekleniyor.

Gıda ve içecek şirketleri sıralamasında bu yıl üçüncü sırada yer alan şirket ise Coca-Cola. Coca-Cola dünya sırlamasında 10 basamak çıkarak 83. sıraya yükseldi. Şirketin 22 Nisan tarihi itibari ile geliri 43,5 milyar dolar, karı ise 7.3 milyar dolar seviyesinde.

Listenin ilk yüz sıralamasında yer alan son isim ise PepsiCo. 62.7 milyar dolar geliri ve 5.2 milyar dolarlık karı ile PepsiCo bu yıl listenin 90. sırasında yer alıyor.

Global 2000 listesinde ilk 500’de yer alan gıda ve içecek şirketleri listesi:

forbes_2000_food

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın