Dairesel ekonomi Avrupa gıda ve içecek sektörü açısından ne anlama geliyor? Dairesel ekonominin geliştirilebilmesi için endüstri neler yapıyor? Avrupa’da gıda ve içecek üreticileri temsilci kuruluşu FoodDrinkEurope tarafından kurulan ‘Dairesel ekonominin bileşenleri’ adlı yeni bir internet sitesi bu sorulara cevap veriyor.  

FoodDrinkEurope yaptığı açıklamada; kaynakların daha verimli bir şekilde kullanıldığı dairesel ekonominin desteklenmesi ve geliştirilmesinin, gıda ve içecek endüstrisinin başlıca öncelikleri arasında yer aldığına dikkat çekiyor.  Dairesel ekonomi aynı zamanda gıda ve içecek şirketlerinin uzun vadede rekabet gücünü arttırıyor ve çevre ve işletmelerin kendisine çok sayıda fayda sağlıyor.

Dünya Çevre gününde yayın hayatına başlayan internet sitesi, dairesel ekonominin geliştirilmesi adına gıda ve içecek üreticileri tarafından gerçekleştirilen faaliyet örneklerine yer veriyor. Gıda ve içecek üreticileri, gıda atıklarının azaltılması yoluyla veya su, enerji gibi gıda üretiminde kullanılan kaynakların değerinin korunmasına yönelik yaptıkları çalışmalarla daha dairesel bir ekonomiye geçişi hızlandırıyorlar. FoodDrinkEurope internet sitesi aracılığıyla üyelerinin hem kendi işletmeleri içerisinde hem de tüm gıda tedarik zinciri boyunca daha sürdürülebilir bir gıda zinciri oluşturulması amacıyla yaptıkları çalışmaları paylaşarak, diğer firmaların da bu konuda harekete geçmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

İnternet sitesinde ayrıca gıda ve içecek endüstrisinde dairesel ekonominin geliştirilmesi amacıyla sürdürülebilir büyüme ve inovasyon yolunda FoodDrinkEurope tarafından politikacılara yönelik hazırlanan tavsiyelere de yer veriyor.

circular_economy

Avrupa Birliği hedefleri

Geçen yıl Aralık ayında Avrupa Komisyonu; Avrupa’daki işletmelerin daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın geliştirilmesi ve istihdamın arttırılması amacıyla Dairesel Ekonomi Paketinin güncellenmiş versiyonunu kabul etti ve bu pakete 6 milyar avronun üzerinde bir fon ayırdı.

Dairesel Ekonomi Paketi kapsamında yer alan Avrupa Birliği Dairesel Ekonomi Aksiyon Planı; üretimden tüketime ve atık yönetimine kadar tüm süreç kapsamında alınması gereken önlemlere yer veriyor.

Dairesel Ekonomi Paketi,  2030 yıllına kadar kentsel atıkların %65 oranında ve ambalaj atıklarının da %75 oranında geri dönüştürülmesi hedeflerine yer veren yasal düzenleme önerilerine de yer veriyor.

Dairesel Ekonomi Paketi tanıtımında bir konuşma gerekleştiren Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermans; “Eğer ‘al, yap, kullan, çöpe at’ şeklindeki yaklaşımımızı devam ettirirsek, dünyamız da ekonomimiz de hayatta kalamaz. Değerli kaynaklarımızı muhafaza etmeli ve bu kaynakların sahip olduğu tüm ekonomik değerlerden tam anlamıyla faydalanmalıyız. Dairesel ekonomi, atıkları azaltma ve çevreyi koruma anlamına gelirken aynı zamanda ekonomimizin işleyiş şeklinin kökten değişmesi anlamına da geliyor. Üretim, çalışma ve tüketim şeklimizi tekrar değerlendirerek, yeni fırsatlar ve istihdam alanları yaratabiliriz.” açıklamasında bulundu.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın