Dünyada flamingolar için en önemli üreme alanlarından ve Türkiye’nin 305 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Tuz Gölü’nde bu yıl yeniden flamingo yavru ölümleri görüldü. Doğa Derneği, Tuz Gölü’nün yanlış su politikaları ve projeler yüzünden tamamen kurumaya her geçen gün biraz daha yaklaştığını açıkladı.

flamingo_tuzgolu_2Doğa Derneği, Tuz Gölü’nde kurumanın sebebinin küresel ısınmadan çok, yanlış su politikaları ve tarımsal sulama projeleri olduğunu iddia etti. Dernekten yapılan açıklamada, küresel ısınma gibi olguların etkisi olsa da kurumanın esas nedeninin, gölü besleyen su kaynaklarının önünün kesilmesi olduğu vurgulandı. Havzada yapılan baraj ve kanal inşaatlarının, on binlerce yasadışı kuyu ve aşırı su tüketen tarımsal ürünlerin, göle su akışını engelleyen tuzlaların, Türkiye’nin en büyük ikinci gölünü kuruttuğu, öte yandan göl içinde yeni açılan tuzlaların, su dengesinin bozulmasını ve gölün kurumasını daha da hızlandırdığı savunuldu.

Susuzluktan en az 15 yavru flamingo öldü

Flamingoların kuruyan gölün batı kısmında kalan bir avuç sudan medet umduklarını söyleyen Doğa Derneği Koruma Koordinatörü Levent Erkol; “Bu yıl da bölgede yaşayan doğaseverler susuzluktan ölen en az 15 yavrudan oluşan bir grubu gözlemledi. Endişemiz bu sayının çok çok daha yüksek olması” dedi.

flamingo_tuzgolu_1

Erkol sözlerine, “2003 yılından bu yana Tuz Gölü’nde flamingoları takip eden Doğa Derneği uzmanları temel sorunun flamingo yavrularının, beslenebilecekleri su kaynaklarına ulaşamaması olduğunu gözlemledi. Tuz Gölü flamingolar için dünyadaki en önemli koloni yerlerinden biri. Burada her yıl 20000 çiftten fazla flamingo yuva kuruyor. Tuz Gölü’nü yaşatmak için yöreye uygun, az su tüketen bitkilerin yetiştirilmesi, tarımda tasarruflu sulama sistemleri kullanılması ve kaçak kuyularla kapatılması gerekiyor.” diyerek devam etti.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın