Soldan Sağa: Birol Celep, Ahmet Güldal, Bedri Girit ve Rıza Seyyar

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla yola çıkan “V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliği, 25 Mayıs 2017 tarihinde İzmir’de gerçekleşecek. Etkinliğin lansmanı Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlendi.

Gıda ürünleri ihracatında katma değeri arttırmak, yeni teknoloji ve metotları üretim süreçlerine kazandırmak, üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmek amaçlarına yönelik olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonunda “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla yola çıkan “V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğinin 25 Mayıs 2017 tarihinde İzmir’de gerçekleşeceği Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen lansmanla duyuruldu.

Lansmanda konuşan V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, araştırmacılar ve öğrenciler tarafından hazırlanan gıda ile ilgili yenilikçi ve inovatif ürünlerle katma değerli üretimi artıracak projelerin, bu etkinlik sayesinde sanayiciler, profesyoneller ve yatırımcılarla buluşacağını söyledi.

toplu1

Toplam 120 bin TL ödül

Proje pazarı kapsamında geçtiğimiz yıl öğrenci kategorisinde dereceye giren 3 proje sahibine toplam 12.500 ABD doları ödül verildiğini kaydeden Seyyar, V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında dereceye girecek proje sahiplerine öğrenci, araştırıcı ve özel kategorilerinde toplam 120.000 TL ödül verileceğini duyurdu.

Başvuruların bugün itibariyle www.gidaargeprojepazari.org adresinden başladığını kaydeden Başkan Seyyar, etkinliğe bitkisel, hayvansal ve su ürünleri kökenli gıda üretimi ve teknolojileri alanında özgün projeleri olan profesyonellerin, mucitler, akademisyenler ve öğrencilerin katılabileceğini, ayrıca 2017’de düzenlenecek V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Asya’daki üniversiteler ile işbirliği kurabilmek için çalışmaların sürdürülmekte olduğunu, söz konusu proje pazarı için ilk olarak İspanya’daki Valladoid üniversitesi ile “Bilimsel İşbirliği Protokolü”nün imzalandığını belirterek sözlerine son verdi.

Güldal: “Ar-Ge Proje Pazarını önemsiyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal lansmanda yaptığı konuşmada; “Bakanlığımızca gıda ve tarımla ilgili işleri yakından takip ediyoruz. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı da bizim önemsediğimiz ve yakından ilgilendiğimiz bir iştir. 40 milyar dolar tarımsal ürün ihracat hedefimiz olan bir dönemde yeni projeler üreticimizden, alıcılara, sanayicilere, ihracatçıya ve üniversitelere kadar herkesin işbirliği içinde çalışmasıyla mümkün olacaktır. Ne kadar başarılı ve çok proje üretilirse hayata geçen proje sayısı da artar ve bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olur. Bu sene de iyi sonuçlar doğuracak bir proje pazarı etkinliği gerçekleşeceğine inancımız tamdır” diyerek görüşlerini bildirdi.

Lansmanda yaptığı konuşmada proje konularına değinen V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uygun Aksoy ise “V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında proje başvuru konularının; Birincil Üretim [Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Su Ürünleri, Doğadan Toplanan Ürünler (hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, fındık, yaş meyve sebze, zeytin, baharatlar, tıbbi aromatik bitkiler, su ürünleri, vb.)], Gıda İşleme ve Teknolojileri (zeytinyağı, meyve ve sebze mamulleri, işlenmiş kabuklu, kuru meyve ürünleri ve mamulleri), Paketleme ve Ambalajlama, Pazarlama ve Değer Zinciri Yönetimi ve Özel Kategori (Gıdalarda Yeşil Üretim Uygulamaları ve Gelenekten Geleceğe Ürün Tasarımı) olarak belirlendi. Gençlerimizin farkındalığını artırmak ve sürdürülebilir çalışmalar yaratmak niyetindeyiz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın