Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Bedri Girit

Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanlığı’na, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit seçildi. Girit, aynı zamanda fikir babası olduğu KTG’nin de ilk İzmirli başkanı oldu.

Kanatlı sektörünün 2000 yılı sonrasında ihracatın yıldız sektörlerinden biri haline geldiğini anlatan Girit, Türk kanatlı ürünlerinin imajının güçlendirilmesi, kalitesinin, hijyeninin, güvenirliğinin duyurulması ve tanıtılması amacıyla 2011 yılında İstanbul, Ege, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri’nin ortaklığı ile Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu’nun kurulduğunu kaydetti.

Kanatlı Tanıtım Grubu’nun fikir babası da olan Bedri Girit, “Türkiye’de üretilen kanatlı ürünlerini özellikle yurt dışı pazarlarına ulaştırmak ve tanıtmak amacıyla, yurt dışında “Turkish Poultry Promotion Group” adı altında “Turkish Poultry” markası ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her yıl hedef pazarlarda 20 civarında ülkede fuara katılıyoruz ve ihracatımızı arttırmak için çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de kanatlı sektörü 2000 yılı sonrasında ihracatta ciddi gelişim gösterdi. 2003 yılında 22 milyon 825 bin dolar seviyesinde olan kanatlı ürünleri ihracatı, her yıl düzenli olarak artarak 2013 yılı sonunda tarihinde ilk kez 1 milyar dolar barajını geçerek 1 milyar 17 milyon dolara ulaştı. 2014 yılında ise 1 milyar73 milyon dolara çıktı. 2015 yılında ise global ekonomik kriz ve Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki siyasi krizlerden etkilenerek 726 milyon dolara geriledi.

Yem ve tavukçulukta 30 yıllık deneyim

Bedri Girit, 1962 yılında Rize’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu olan Bedri Girit, daha sonra İşletme Mastırı yaptı. İş hayatına Deterjan ve Sabun Üretimiyle başlayan Girit, daha sonra Zirai ve Veteriner İlaçları üretimi alanında yöneticilik yaptı.

1987 yılından bu yana Yem ve tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yöneticilik yapan Girit, halen Ekiz Tavukçuluk A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği yanında, tavuk, balık ve yem sanayi sektörlerine faaliyet gösteren kendi firması vardır.

Uzun yıllardır İhracatçı Birlikleri yönetim kurullarında ve tavukçulukla ilgili birimlerinde görev yapan Bedri Girit, Halen Ege Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi yanında İzmir İli Yumurta Üreticileri Birlik Başkanlığı ve Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın