Şehrin ortasında bahçe yapmak isteyen liselilere Kadıköy Belediyesi 900 metrekarelik alan verdi. Şimdi o bahçede çilek, marul, kırmızı ıspanak, marul, kadife çiçeği, hardal otu, erik gibi birçok meyve ve sebze yetişiyor.

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Parkında bulunan 900 m2lik alanı Saint Joseph Lisesi öğrencilerine Permakültür bahçesi olarak tahsis etti. Liseliler, Kadıköy Belediyesi’nin, Fenerbahçe Parkı’nda kendilerine verdiği bahçeyi bitkilerle donattı.

permakultur

Fenerbahçe Parkı’nda doğal yöntemlerle sürdürülebilir tarım bahçesi yapan öğrenciler, doğaya zarar vermeden ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan toprağı tarıma hazırlayıp ekti. Çalışma kapsamında öğrenciler kompost gübre denilen doğal gübreyi de kendileri yaptı.

Öğrencilerin ilk çapayı mart ayında vurduğu bahçe şimdiki haliyle yeşillikler içinde. Ahududu, elma, böğürtlen, kabak, mısır, biber, armut, erguvana kadar pek çok bitkinin yanı sıra ahşaptan kamelyası, kulübesiyle oldukça şirin bir görüntüye sahip olan bahçeye bir bakan bir daha bakıyor.

Pek çoğu ilk defa bahçe işleriyle uğraştığını söyleyen öğrencilere Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları, öğretmenleri ve sürdürülebilir tarım (permakültür) eğitmeni Taner Aksel yardımcı oldu.

kadikoy_bostanÖğrencilerle bahçeyi gezdi

Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesinin açılışı 8 Haziran Çarşamba günü Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Nuhoğlu, öğrencilerle bahçeyi gezip, çalışmalar hakkında bilgi alırken, öğrencilerin doğal tarımı başarıyla uygulamasından duyduğu memnuniyeti belirterek, başarı diledi. Liselilerin çalışmasını desteklediklerini söyleyen Nuhoğlu” Umarım bu çaba ve bu çalışma diğer okullarımıza da örnek olur” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın