Yiyecek & İçecek

Yiyecek & İçecek

Yaşam İçin Gıda, her yaş grubundan tüketicinin yiyecek-içecek üretimi ve tüketimine ilişkin gelişmelerden haberdar olması için yiyecek-içecek sektöründen haberlere yer vermektedir. Yeni konsept restoranlar, kafeler ve sektöre yatırım yapan girişimler hızla artıyor. Yaşam İçin Gıda, bu mekanlardaki en güncel yiyecek-içecek trendlerini, tüketici eğilimlerini okurlarına en doğru, hızlı ve eğlenceli şekilde ulaştırıyor.

Damak zevkinize göre yöresel kahve önerileri

Kahvenizi nasıl alırsınız? Yüksek asiditeli, yoğun kıvamlı, meyve aromalı ya da baharatlı! Son yıllarda giderek daha fazla günlük hayatımızın bir parçası haline gelen yöresel kahvelerin lezzeti ve aroması, çekirdeklerin yetiştirildiği bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Kahve Dünyası, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde yöresel tatların özelliklerini sıraladı.

Yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları, İzmir’de buluşuyor!

Boyoz, kumru, kuzu etli şevketi bostan, şambali gibi kendine özgü lezzetlere sahip olan İzmir’de nihayet güçlü ve çok kültürlü yapısını yansıtacak bir “gastronomi” festivali düzenleniyor.

“GastroAntep” başlıyor!

20-22 Eylül tarihlerinde 40 ülkeden dünyaca ünlü 41 şefin de katılacağı “GastroAntep” Festivali, Gaziantep’in zengin mutfağı ve sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımaya hazırlanıyor.

Çatal mı, chopstick mi?

Türk Çin Kültür Derneği, tarihi kaynaklardan yararlanarak insanların nasıl yemek yediklerini araştırdı.

Hazer Amani ile kokoreç yapımı…

“En Yaratıcı Şef” ödülünün sahibi Hazer Amani, sokak kültürünün vazgeçilmeyen lezzetleriyle ilgili tüm deneyimlerini, Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi – USLA’da düzenlenecek “Hazer Amani ile Sokak Lezzetleri” Workshop’unda paylaşacak.

Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikincisi yayımlandı

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor tarafından, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikinci kitabı yayımlandı. Kitap, Anadolu'nun unutulmaya yüz tutan lezzetlerine ışık tutuyor.

Türk Kızılayı aşçılarına Metro Türkiye’den eğitim

Eğitim kapsamında yemek pişirme tekniklerinin yanı sıra menü planlama, gıda güvenliği gibi teorik dersler de gören aşçıların, olası bir afet durumunda etkin ve doğru bir hizmet verebilmeleri amaçlanıyor.

Dünya İtalyan ve Uzak Doğu lezzetlerine hayran

Yemeksepeti’nin de bağlı olduğu global online yemek sipariş platformu Delivery Hero’nun verilerine göre dünya genelinde en çok İtalyan mutfağı tercih ediliyor. Türkler, Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri lokal yemekleri daha çok tercih ederken, Avrupalılar en çok İtalyan ve Uzak Doğu lezzetlerini seviyor.