Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim, hotel, restaurant, cafe, pastane, lokanta ve diğer toplu yemek yenilen alanlar ve bu alanlara yönelik üretim yapan firmalar ve ürünleri hakkında sıcak haberler ve bilgiler verir.

Her şey dahil sisteminin yol açtığı gıda atığı önlenecek

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın seçtiği 9 girişimden biri olan teknoloji girişimi Fazla Gıda A.Ş, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile gıda atığını önlemek için iş birliği yapacağını duyurdu. Proje kapsamında gıda atığı ortalama %40 seviyesinde önlenecek, yılda yaklaşık 266 milyon öğün gıda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilecek.

Çatal mı, chopstick mi?

Türk Çin Kültür Derneği, tarihi kaynaklardan yararlanarak insanların nasıl yemek yediklerini araştırdı.

Sodexo İngiltere’ye Türkiye’den Kadın CEO

Sodexo Türkiye Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Burçin Ressamoğlu, Sodexo İngiltere’nin İcra Kurulu Başkanı olarak atandı.

Euro kullanmadan gezebileceğiniz 5 ülke

Euro’daki yükseliş yurtdışı seyahati yapmak isteyenleri zor durumda bırakıyor. Peki, Euro kullanmadan yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa ülkelerine gitmek mümkün mü?

Hazer Amani ile kokoreç yapımı…

“En Yaratıcı Şef” ödülünün sahibi Hazer Amani, sokak kültürünün vazgeçilmeyen lezzetleriyle ilgili tüm deneyimlerini, Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi – USLA’da düzenlenecek “Hazer Amani ile Sokak Lezzetleri” Workshop’unda paylaşacak.

Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikincisi yayımlandı

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor tarafından, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikinci kitabı yayımlandı. Kitap, Anadolu'nun unutulmaya yüz tutan lezzetlerine ışık tutuyor.

İstanbul ve Antalya dünya eğlence merkezleri arasında

“Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence” raporu eğlenmek için dünyada tercih edilen şehirleri açıkladı: İstanbul ve Antalya listenin üst sıralarında… Rapora göre turistler İstanbul’da günde 108, Antalya’da 45 dolar harcıyor.

Türk Kızılayı aşçılarına Metro Türkiye’den eğitim

Eğitim kapsamında yemek pişirme tekniklerinin yanı sıra menü planlama, gıda güvenliği gibi teorik dersler de gören aşçıların, olası bir afet durumunda etkin ve doğru bir hizmet verebilmeleri amaçlanıyor.