Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim, hotel, restaurant, cafe, pastane, lokanta ve diğer toplu yemek yenilen alanlar ve bu alanlara yönelik üretim yapan firmalar ve ürünleri hakkında sıcak haberler ve bilgiler verir.

Dünya İtalyan ve Uzak Doğu lezzetlerine hayran

Yemeksepeti’nin de bağlı olduğu global online yemek sipariş platformu Delivery Hero’nun verilerine göre dünya genelinde en çok İtalyan mutfağı tercih ediliyor. Türkler, Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri lokal yemekleri daha çok tercih ederken, Avrupalılar en çok İtalyan ve Uzak Doğu lezzetlerini seviyor.

Glutensiz Mutfak Projesi’ne Teşekkür Belgesi

Çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih edenlere yönelik Glutensiz Mutfak Projesi’ni hayata geçiren ilk ve tek otel olan Antalya Kemer’deki Mirage Park Resort, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Teşekkür Belgesi” aldı.

Yemek kartlarındaki komisyon oranları belli oldu

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yemek kartlarında uygulanan komisyonlara yüzde 4,5 tavan sınırının getirilmesi konusunda uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Yemek kartı sektörüne yerli oyuncu geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT AŞ, BELBİM AŞ ve Turkcell arasında, Türkiye'nin ilk yerli yemek kartını çıkarmak için iş birliği anlaşması imzalandığını belirterek, "Yüzde 85'inde yabancı sermayeli yatırımcıların hakim olduğu 7 milyar liralık yemek kartı pazarında yerli oyuncuyla kuralların yeniden belirlenmesini bekliyoruz." dedi.

Yerli markalara franchise talebi artıyor

Yerli markalara franchise talebi 2017 yılına oranla yüzde 40 arttı.

Sakin Şehir Seferihisar’ın yerel lezzetleri İstanbul’da

Türkiye’nin İlk Sakin Şehri Seferihisar “Yerel Mutfak Global Lezzet” Projesi ile İstanbul’da… Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadınlarının yapacağı, baklalı enginar dolma, şevketi bostan, labada dolması, ot haşlama, sakızlı tarhana gibi birbirinden özel lezzetleri 26-28 Nisan tarihleri arasında Hilton İstanbul Bosphporus misafirlerine sunulacak.

Türk lezzeti Menemen, Turkey ONE Derneği ile ABD’ye Ulaştı

Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için çalışmalar sürdüren Turkey ONE Derneği’nin çabalarıyla, “Menemen”, Amerika Birleşik Devletleri’nin en köklü otellerinden The Breakers Hotel’in menüsüne girdi ve konuklar tarafından büyük beğeni aldı.

Barilla, genç şef adaylarıyla buluştu

Barilla Executive Chef Fabio Foltran'ın İtalyan mutfağının klasikleşmiş lezzetlerini ve mutfak sırlarını paylaştığı etkinlik öğrencilerden yoğun ilgi gördü.