SETBİR, “Gıda Güvenliği, Gıda Katkı Maddeleri ve Etiket Okuma” semineri ile Ankaralı tüketicileri et ve süt ürünlerinde gıda güvenliği ve gıda etiketi okuma konularında bilgilendirecek.

Günümüzde özellikle gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleri hakkında gerek görsel gerek yazılı medyada birçok açıklama yapılıyor. Konunun uzmanlarına göre bu açıklamaların pek çoğu hiçbir bilimsel temele dayanmıyor. Bu gerçekten yola çıkan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR), Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında yürüttüğü Gıda Güvenliği Projesi ile özellikle tüketicilere gıda güvenliği ve katkı maddeleri konusunda doğru ve gerekli bilgiler vermeyi amaçlıyor.

Projede tüketicilere yönelik ilk etkinlik olan “Gıda Güvenliği, Gıda Katkı Maddeleri ve Etiket Okuma” eğitim semineri 26 Ekim Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecek.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel’in açış konuşmasıyla başlayacak olan seminerde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barbaros Özer de, et ve süt ürünlerinde gıda güvenliği, gıda katkı maddeleri ve gıda etiketleri ile ilgili sunum yapacak.

Sivil Toplum Diyalogu Gıda Güvenliği Projesi

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği’nin (SETBİR), İspanya, Valensiya Bölgesel Gıda Federasyonu (FEDACOVA) ile ortaklık yaptığı proje, 15 Şubat 2016 tarihinde başladı.

15 ay sürecek proje, Türkiye ve AB üye ülkelerindeki gıda sektörüne ait sivil toplumlar arasında karşılıklı işbirliği sağlamayı, gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleri konularında KOBİ’leri ve tüketicileri bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Gıda Güvenliği Projesi kapsamında, sektördeki üretim süreçleri, paketleme, etiketleme, taşımacılık ve depolama koşulları ile ilgili araştırmalar yapılması; gıda güvenliği ve gıda endüstrisinde kullanılan katkı maddeleri ile ilgili bir sektör raporu hazırlanması planlanıyor.

Ayrıca proje çerçevesinde, et ve sütte gıda güvenliği, katkı maddeleri ve etiketleme konularında KOBİ’lere ve tüketicilere yönelik iki farklı eğitim modülü hazırlanacak.

Proje son aşaması olarak KOBİ’ler için Gıda Güvenliği ve Katkı Maddeleri Kitabı hazırlanıp, dağıtılması da planlanıyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın