On sekiz yaşından küçüklere enerji içeceklerinin satışı yasaklandı. Yeni düzenlemeye göre, enerji içeceklerinin spor tesislerinde, okul kantinlerinde ve hastanelerde satışı ve reklamına da yasak geldi. Kutuların üzerinde ise ‘günde yarım litreden çok içmeyin’ ve ‘sporcu içeceği değildir’ ibarelerinin bulunması zorunlu olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği, 30 Haziran 2017 tarih ve 30110 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık, daha önce satışlarında herhangi bir kısıtlamaya gitmediği enerji içeceklerinde yeni düzenlemelere gitti. Düzenlemeye göre bundan sonra, sigara ve alkolde olduğu gibi enerji içeceklerinin de 18 yaş altına satışına yasak getirildi. Enerji içeceklerinin spor tesislerinde, okul kantinlerinde ve hastanelerde satışı ve reklamına da yasak geldi. Kutuların üzerinde ise ‘günde yarım litreden çok içmeyin’ ve ‘sporcu içeceği değildir’ ibarelerinin bulunması zorunlu olacak.

Tebliğle gelen yeni düzenlemelere göre enerji içecekleri şu kriterleri taşıyacak:

 • Enerji içecekleri özel beslenme amaçlı gıdalar kapsamında değerlendirilmeyecek.
 • Enerji içeceğinde toplam kafein miktarı 150 mg/L’den fazla olmayacak.
 • Enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol ilave edilmeyecek. Ancak ürünü oluşturan bileşenlerin çözündürülmesi, taşınması gibi işlemlerde kullanılabilen, bileşenlerde doğal olarak bulunabilen, üretim aşamasında oluşabilen ve son ürüne taşınan etil alkol miktarı en fazla 3,0 g/L olacak.
 • Meyveli olarak adlandırılan enerji içeceklerinde meyve oranı, gazlı olanlarda ağırlıkça en az %4, gazsız olanlarda ise ağırlıkça en az %10 olacak.
 • Spor tesislerinde, okul kantinlerinde ve hastanelerde enerji içecekleri piyasaya arz edilemeyecek ve reklamı yapılamayacak.
 • On sekiz yaşından küçüklere enerji içeceklerinin satışı yapılamayacak.
 • Enerji içecekleri son tüketiciye ambalaj bütünlüğü korunarak sunulacak. Toplu tüketim yerlerinde doğrudan ya da dolaylı olarak enerji içeceği reklam ve tanıtımı yapılamayacak.
 • Etiketlerde, ‘Enerji’ için yapılabilen beslenme beyanı ifadeleri enerji içeceği için yapılamayacak.
 • Tebliğ kapsamındaki ürünlerin etiketinde uyarı başlığı altında, tüketici tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde şu ifade yer alacak:

“Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir.”

    “Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve       emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez.”

    “Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir.”

     “Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.”

 • Tebliğe aykırı davrananlar hakkında cezai yaptırım uygulanacak.
 • Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, yılsonuna kadar tebliğ hükümlerine uyacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın