Brand Finance dünya genelinde en değerli ilk 25 içecek markası listesin yayımladı. Yıllardır olduğu gibi bu sene de Coca-Cola birinciliği elden bırakmadı. Ancak Coca-Cola da listedeki diğer gazlı içecek markaları gibi değer kaybetmekten kurtulamadı.  Listede Coca-Cola’yı Pepsi takip ederken üçüncülüğü bir enerji içeceği markası, Red Bull aldı.

Strateji danışmanlığı ve marka değerlendirme şirketi Brand Finance dünya genelinde bu yılın en değerli içecek markaları listesini yayımladı. Listede yer alan markaların toplam değeri 109,2 milyar dolar. Bu markaların büyük bir çoğunluğunu ise Amerikan şirketlerine ait markalar oluşturuyor.

Gazlı ve şekerli içeceklerin ilk sıralarda yer almalarına rağmen geçen yıla göre marka değerlerinde düşüş yaşandığı görülüyor. Marka değerlerini arttırmayı başaran markalar arasında enerji içecekleri, kafeinli içecekler ve şişe sular yer alıyor.

Gazlı ve şekerli içecekler değer kaybına rağmen lider

34.2 milyar dolarlık değere sahip olan Coca-Cola bir önceki yıla oranla sergilediği %5’lik değer kaybına rağmen önceki yıllarda olduğu gibi birinciliği bu yıl da elinde tutmayı başardı.  Coca-Cola’nın ardından listede ikinci sırada yer alan Pepsi de 2015 yılına göre %11 oranında bir marka değer kaybı yaşadı.

Basın açıklamasında günümüzde şekerli ve gazlı içecekleri tüketmenin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair tüketicilerin daha fazla bilgi sahibi olduklarına dikkat çeken Brand Finance; “Bu durum gelişmiş ülkelerde büyümenin yavaşlamasına neden oldu.” açıklamasında bulunuyor.

Brand Finance analistlerinden Sam Beesely, tüketicilerin sağlıklı içeceklere yönelmesi ile şekerli ve gazlı içeceklerin pazar payının azaldığını belirtiyor. FoodIngredientsFirst internet sitesine konuşan Beesely; “besin değeri yüksek içecekler, enerji içecekleri ve şişe sular yıllık %5 ve %7 arasında bir büyüme sergilediler. Ancak alkolsüz içecek endüstrisinin genel büyüme oranının sadece %2 civarında olması, gazlı olmayan içeceklerin endüstriyi ileriye taşıdığını gösteriyor.” açıklamasında bulunuyor.

Beeslely ayrıca; “Pek çok ülke şekerli içeceklere vergi uygulaması ile ilgili yasal düzenlemeleri uygulamaya başladı, bu da tüketicilerin gazlı içeceklerden daha fazla uzaklaşmasına neden olabilir. Eğer mevcut trend devam ederse, aynı araştırmayı ileriki yıllarda tekrar yaptığımızda gazlı içeceklerin yerini kesinlikle sağlıklı ve şekersiz içeceklerin aldığını göreceğiz.” açıklamasında bulunuyor.

Enerji içeceklerinin yükselişi

İçecek pazarında şekerli içecekler marka değerlerinde düşüş yaşarken, farklı markalarla alanlarını genişleten enerji içecekleri genel olarak yükselişte.

Enerji içeceği Red Bull da %12 oranında değer kaybetmesine rağmen en değerli markalar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Brand Finance tarafından yapılan açıklamada, ilk üçte yer alan içecek devlerinin genel olarak değer kaybetmelerine rağmen pozisyonlarını koruyabilmelerinin önemli olduğu belirtiliyor.

Dünya genelinde gazlı içeceklerden uzaklaşma yönünde bir eğilim olmasına rağmen enerji içeceklerinden Mountain Dew markası, değerini %6 oranında arttırmayı başardı. Brand Finance, Mountain Dew markasının da gazlı bir içecek olmasına rağmen büyüyebilmesini, markanın enerji içeceği olduğu gerçeğini kabullenmesinde saklı olduğu açıklamasında bulunuyor. Brand Finance; “Sonuç olarak Mountain Dew diğer gazlı içecek markalarını etkileyen sağlık tabanlı ideolojilerin etkisinde kalmama şansına sahip oldu, çünkü enerji içeceği algısı tüketiciler açısından gazlı içeceklerden farklı.” değerlendirmesinde bulunuyor. Aynı şekilde bir enerji içeceği markası olan Monster da marka değerini %6 oranında arttırmayı başardı.

En değerli içecekler listesinde en fazla büyüme sergileyen diğer markalar ise çay ve kahve gibi kafeinli içecekler oldu. Bu markalar arasında Nescafé, Lipton ve Folgers yer alıyor.

Brand Finance En Değerli 25 İçecek Markası

brand_finance_icecek

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın