Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) genetiği değiştirilmiş bitkilerin alerjik değerlendirmesi ile ilgili hazırlamış olduğu taslak rehberi görüşe açtı.

Şeffaflık ve açıklık politikası doğrultusunda EFSA bilimsel camiadan ve tüm paydaşlardan hazırlamış olduğu taslak rehber ile ilgili görüşleri 25 Eylül 2016 tarihine kadar görüşe açtı.

Hazırlanan taslak döküman ile bu alandaki yeni gelişmeler ışığında genetiği değişirilmiş bitkilerin alarji risk değerlendirmesi hakkında daha kapsamlı bir rehber hazırlanması amaçlanıyor.

EFSA tarafından GDO’lara özgü proteinlerin potansiyel alerji riski ile ilgili uygulamada tam bir kesinlik sağlayan tek bir yol, tek bir test ya da parametre olmadığı gerçeğinin de vurgulandığı açıklamada; “Bu durumun nedeni ise bir protein veya peptitin alerjenik olmasına neyin neden olduğunun yeterli düzeyde bilinmemesi ve alerjik hastalıkların aynı zamanda kişinin genetik yapısı ve çevresel faktörlere de dayanıyor olmasıdır. Aynı zamanda bu alanda verilerin yoğunluğuna dayanarak GDO’ların güvenli olduklarına söylenebilir.” değerlendirmesine yer veriliyor.

EFSA ayrıca; “Bu yaklaşım her zaman en iyi ve güncel bilimsel bilgi ve metadojilere dayandırılmalıdır. Moleküler biyoloji alanında gelişmeler hızla devam etmekte ve bu nedenle yasal düzenlemeler ve rehber dökümanlar bilimsel gelişmeler ışığında sıklıkla güncellenmelidir.” açıklamasında bulunuyor.

Görüşe açılan taslak rehberin son halinin 2017 bahar döneminde yayımlanması bekleniyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın