25 Ekim Dünya Makarna Günü, bu yıl Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen kongre ve etkinliklerle kutlanıyor. Makarnanın beslenme ve sağlık için “küresel bir gıda” olduğu vurgulanacak olan kongrede ülkemizi Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği temsil ediyor.

Abdulkadir_Kulahcioglu_6
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, Türkiye’nin, makarnanın özel bir günle kutlanması önerisinin fikir babası olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı muhabirlerinden Yeşim Sert Karaaslan’a konuşan Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, Türkiye’nin, makarnanın özel bir günle kutlanması önerisinin fikir babası olduğunu belirtti. Külahçıoğlu, öneriyi 1995’te Roma’da yapılan ve 40 ülkeden gelen makarna sanayicilerinin katıldığı 1. Dünya Makarna Kongresi’nde sunduklarını söyledi.

“Beslenme ve sağlık için küresel bir gıda”

Türkiye’nin, 1997 yılından bu yana kutlanan Dünya Makarna Günü etkinliklerine, 2008 ve 2013 yıllarında ev sahipliği yaptığını ifade eden Külahçıoğlu, Moskova’da gerçekleştirilecek “25 Ekim Dünya Makarna Günü Kongresi”nde, makarnanın hem sağlık hem de ekonomik açıdan değerinin her yönüyle ele alınacağını kaydetti.

‘Dünya Makarna Günü’nü organize eden Uluslararası Makarna Örgütünün (International Pasta Organisation — IPO), medyaya ve tüketicilere makarnanın besleyici değerini anlatmayı hedeflediğini ifade eden TMSD Başkanı, kongrede, makarnanın beslenme ve sağlık için “küresel bir gıda olduğunun” verilerle de ortaya konulacağını belirtti.

Külahçıoğlu, kongrenin ana oturumunda, yazar ve TV Sunucusu Sergey Mazolemov moderatörlüğünde, dünya nüfusu ve kültürleri açısından makarnanın besin değeri, ekonomik yönden ulaşılabilirliği ve çevresel etkilerinin masaya yatırılacağı bilgisini de verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın