Amerika’da Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası (FSMA) kapsamında yer alan Gıda Savunması’nın (Food Defense) yayımlanmasının ardından Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD’nin talebi üzerine üye ülkelere 2 Haziran Perşembe günü bir bilgilendirme yazısı gönderdi.

Gıdaların uluslararası tağşişden korunmasına yönelik stratejilerin yer aldığı Gıda Savunması düzenlemesi ile hem Amerika’da hem de Amerika dışındaki ülkelerde bulunan Amerika Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası kapsamında kayıtlı olması zorunlu işletmelere çeşitli yükümlülükler getiriliyor.

Düzenleme, kapsamı dahilindeki işletmeler için  yazılı bir gıda savunma planı oluşturma zorunluluğu getiriliyor. İşletmeler tarafından hazırlanacak olan gıda savunma planı ile genel halk sağlığı üzerinde geniş çaplı bir zarara yol açma kastına karşı gıda tedarikinde zafiyet alanlarının belirlenmesi gerekiyor.

Düzenleme kapsamında işletmeler zafiyet alanlarını belirlemenin yanı sıra, gıda savunmasının izleme prosedürlerini ve düzeltici faaliyetleri oluşturmak ve uygulamak, sistemin düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulamak ve ilgili personelin uygun eğitimi almasını ve belirlenen kayıtları tutmasını sağlamakla yükümlü olacaklar.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın