Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris ve DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen.

DuPont (NYSE:DD) ve Dow Chemical Company (NYSE:DOW); her iki şirketin 20 Temmuz’da düzenledikleri kendi özel hissedar toplantılarında, tüm hisselerin birleşimi işleminin tamamlanması için gereken hissedar tekliflerini oylayarak onayladıklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada, hissedar onayının, iki şirketin birleşmesine müteakip planlanan faaliyette bulundukları alana odaklı, bağımsız üç şirkete bölünme süreci açısından bir dönüm noktası olma özelliği taşıdığı belirtildi.

İki şirketin de beklentisi, düzenleyici kurum onaylarının alınmasıyla birlikte mutat kapanış koşullarına bağlı olarak, birleşme işleminin 2016’nın ikinci yarısında tamamlanması yönünde.

Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris, hissedarların onayına ilişkin açıklamasında; “Bugün, bu anıt niteliğinde iki kuruluşun birleşmesine ve buna müteakip, tüm paydaşlar açısından önemli faydalar sunacak üç öncü, bağımsız teknoloji ve inovasyon temelli bilim şirketine bölünmelerine doğru çok büyük bir adım atıldı.” dedi.

Hissedarlardan bu denli güçlü bir destek görmekten memnuniyet duyduklarını ifade eden DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen ise “Onların desteği, iki şirketin birleşimi ve bu sürece müteakip planladığımız üç bağımsız şirkete bölünmeleriyle ilgili vazgeçilmez bir merhaleyi teşkil ediyor. Şu anda, birleşme işlemini tamamlamaya yönelik, ilgili yetki alanlarındaki düzenleyici kurumlarla yapacağımız çalışmalar dâhil olmak üzere sıradaki önemli adımları atmaya odaklanmış bulunuyoruz. Bu birleşmenin hissedarlarımız için uzun vadeli, sürdürülebilir bir değer, müşterilerimiz içinse üstün çözümler ve seçenekler yaratacağına inancımız tam.” şeklinde konuştu.

Açıklamada; DuPont ve Dow birleşmesinin tamamlanmasını müteakip ortaya çıkacak birleşmiş şirketin, DowDuPont yönetim kurulu ile gerekli düzenleyici kurum onaylarına tabi olmak kaydıyla kendi bünyesindeki Tarım iş kolu, Malzeme Bilimi iş kolu ve Özel Ürünler iş kolu olarak üç bağımsız, halka açık şirkete bölünmesinin planlandığı bildirildi. Üç şirkete bölünmenin tamamlanmasının ise birleşme kapanışını müteakip 18-24 aylık süreyi aşmasının beklendiği de ifade edildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın