Domates güvesi (Tuta absoluta) kök hariç domatesin tüm kısımlarına zarar veriyor.

Domates üretiminde mücadele edilmediğinde yüzde 100’e varan oranlarda ürün kaybına yol açabilen domates güvesinin (Tuta absoluta) aktif dönemi başladı.

Domates üreticilerini bu zararlıya karşı önlem alma konusunda uyaran Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, domates güvesinin, zarar potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

Bu zararlının açık alan ve örtüaltı domates yetiştiriciliğinde ana zararlı konumunda olduğunu kaydeden Tekalmaz: “Bu yüzden il müdürlüğümüz konu uzmanları domates yetiştirilen alanları sık sık tarayarak zararlının varlığını ve yoğunluğunu takip ediyor. Yoğun olması beklenen bölgelerde ise olası zararların önüne geçmek için üreticilere uyarılar yapıyoruz. Ayrıca üreticiler gerek kahve toplantılarıyla ve gerekse tarlalarında birebir eğitimle bilgilendiriliyor.” dedi.

Kök hariç domatesin tüm kısımlarına zarar veriyor

Tekalmaz’ın verdiği bilgilere göre larvalar domates bitkisinin kök hariç tüm kısımlarında ve her döneminde zarar verebiliyor. İlk belirtililer yapraklarda görülüyor. Ancak zararlı daha çok olgunlaşmamış meyveleri tercih ediyor. Zarara uğrayan meyve pazar değerini yitiriyor ve zarar gören kısımlarda zamanla çürümeler meydana gelebiliyor.

Akdeniz ikliminde hızla çoğalıyor

Akdeniz iklimine sahip yerlerde hızla çoğalan zararlı, seralarda yılda 10-12 döl verebiliyor. Ancak bin metre rakımın üzerinde aktivite gösteremiyor. Bulaşık domates meyveleri ile başka alanlara taşınabilen zararlı, ayrıca fide dışında taşıma materyalleri ve taşıma araçlarıyla da yer değiştirebiliyor.

İlaçlama zamanını tespit etmek çok önemli

Zararlıyla mücadelede öncelikle kültürel önlemler, biyolojik ve biyoteknik yöntemleri uygulamak gerektiğini ifade eden Tekalmaz, kimyasal mücadeleyi en son çare olarak düşünmek gerektiğini söyledi. Bu böcekle mücadelede ilaçlama zamanını tespit etmenin de çok önemli olduğunu vurgulayan Tekalmaz, “Ergin çıkışını saptamak için üretim sezonunun başlangıcından itibaren tarlada (1-2 tuzak/ha) ve serada (1 tuzak/sera) eşeysel çekici tuzaklar kullanılır. Tuzaklar haftada bir kontrol edilerek 100 bitkide 3 larva veya yumurta görüldüğünde mücadeleye başlanmalıdır. Kimyasal mücadelede doğru zaman, doğru ilaç ve doğru dozun uygulanmasının yanında bitkinin tamamının ilaçla kaplanması da mücadelenin başarısını artıracaktır.” bilgilerini verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın