Tat Gıda Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turan

Koç Topluluğu şirketlerinden Tat Gıda, domates tarımında çiftçi gelişimi, iletişimi ve tarımda dijitalleşmeyi kapsayan ‘Domatesin Önderleri’ projesini hayata geçiriyor.

Çiftçi gelişimi, iletişimi ve tarımda dijitalleşme gibi temel konuları kapsayan projeye 5 yıl için 2,5 milyon TL’nin üzerinde bir kaynak ayıran Tat Gıda, bu kapsamda tüm sözleşmeli çiftçilerini İyi Tarım uygulaması ile sertifikalandırmayı ve domates tarımını dijitalleştirmeyi hedefliyor. Bugüne kadar 650 sözleşmeli çiftçiye eğitim veren Tat Gıda, yıl sonuna kadar bu sayıyı Türkiye genelinde bine yükseltecek.

Tat Gıda Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turan, eğitimlere çiftçiler tarafından yoğun bir katılım olduğunu açıkladı. Tat Gıda’nın Türkiye’de üretilen sanayi domatesinin yaklaşık yüzde 20’sini işlediğine dikkat çeken Turan, “Sadece Bursa Bölgesi’nde üretim yapan yaklaşık bin çiftçi, her yıl 250 bin ton domatesi Tat için üretiyor. Türkiye’de sektörümüzde bir ilk olan eğitim projemizle çiftçilerimize daha verimli üretim yapmanın yöntemlerini anlatıyoruz. Bu sayede tüketicilerimiz domatesten ürettiğimiz tüm ürünleri daha kaliteli tüketecek, hem çiftçimiz hem de ekonomimiz kazanacak. Tat Gıda olarak bu önemli projeye önümüzdeki 5 yılda 2,5 milyon TL kaynak ayırdık.” diye konuştu.

“Salça ihracatında 6’ncıyız”

Türkiye’nin, domates tarımında dünyanın en büyük ülkelerinden biri olduğunu belirten Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüz yerli üreticimizden aldığı ürünlerin tamamını modern koşullarda işleyerek tüketiciyle buluşturuyor. Dünya sanayi domatesi üretiminde 5’inci sıradayız. Salça ihraç eden ülkeler arasında ise 6’ncıyız. Yerli üretimde sıfır ithalat ile Türkiye’nin cari açığına büyük katkı sağlayan sektörümüzde bu projeyle bir ilki başlattık. Tat Gıda olarak 49 yıldır olduğu gibi bugün ve gelecekte de her zaman üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

‘Domatesin Önderleri’ projesinin sadece çiftçilere verilecek zirai eğitimlerle sınırlı kalmayacağını belirten Turan, hedeflerinin çiftçileriyle kol kola, tarımda üretim koşullarını mükemmelleştirmek olduğunu söyledi. Bu kapsamda üniversitelerle işbirliği fırsatlarını değerlendirdiklerini belirten Turan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortak bir proje yürüttüklerini ve farklı toprak tiplerinde en lezzetli domates üretimi için çalıştıklarına vurgu yaptı. Hakan Turan, ‘Domatesin Önderleri’ projesi ile ayrıca ‘Tarımda Dijitalleşme’ hedeflerini hayata geçireceklerini belirterek proje kapsamında mobil uygulamalarla tarlaların takibi, mobil platform üstünden çiftçilere eğitim verilmesi, istasyonlar aracılığıyla toprak ve hava durumu analizi, uydularla tarlaların takibi ve bitki gelişiminin izlenmesi gibi özel projelerinin olduğunu kaydetti.

Bu yıl ilk kez ‘İyi Tarım Uygulamaları’ konusunda sözleşmeli çiftçilerine önderlik ettiklerine işaret eden Hakan Turan, “Çiftçilerimizle İyi Tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için çalışmalara başladık. Bu amaçla bünyemizdeki ziraat mühendislerimizi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘İyi Tarım Uygulamaları İç Kontrolör Sertifikası’ eğitimine gönderdik. Ayrıca deneme tarlamızda çiftçilerimize önderlik yapmak için domatesleri ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikasıyla yetiştirmek için çalışmalara başladık.” diye konuştu.

Tat’ın Bursa ve Torbalı bölgelerindeki deneme tarlalarında doğru tarım teknikleri kullanılarak hem verim artışı hedefleniyor, hem de değişik domates çeşitlerinin bölge adaptasyonları test ediliyor. Buradan elde edilecek veriler çiftçiler ile paylaşılarak, domates tarımında verim artışı sağlanacak. Proje için oluşturulan 105 dekarlık domates tarlasında sağlanan verimlilik sonuçları projenin önemli çıktılarından biri olacak. Eğitimlerin sonunda toplanan tüm veriler dijital ortama aktarılacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın