Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nda düzenlenen Türkiye-Ukrayna Tarım İş Forumu’nda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alandaki yakınlaşma ile ticari hacmin iki kat artacağını söyledi.

Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alanda iş birliğini geliştirmek üzere “Tarım İş Forumu” gerçekleştirildi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 28 Kasım’da gerçekleştirilen foruma iki ülkeden 200’ün üzerinde iş adamı katıldı.

Başkent Kiev’de Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nda düzenlenen Türkiye-Ukrayna Tarım İş Forumu’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Yardımcısı Olga Trofimtseva, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Chyzikykov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, DEİK Ukrayna Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Ukrayna Tarım İş Kulübü Başkanı Aleks Lisitsa konuşmacı olarak katıldı.

Sektör temsilcilerinin ikili görüşmelerine odaklanılan foruma katılan isimler arasında, Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin ve İsmail Aydın, Türkiye-Ukrayna Çalışma Komitesi Başkanı ve Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat ve Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu da yer aldı.

ukrayna-mehmet-danis

Forumda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Daniş; Ukrayna’nın verimli topraklara sahip olduğunu teknolojik yatırımlarla ülkedeki tarımsal alanda mevcut potansiyellerin ikiye katlanabileceğine dikkat çekti.

Türkiye’de tarım sektöründe son yıllarda ciddi gelişmeler sağlandığını kaydeden Daniş, “Tarımsal ihracatımız yaklaşık 17 milyar dolar, ithalatımız ise 10 milyar dolar. 192 ülkeye tarım ürünü ihraç ediyoruz. Bu da 1681 ürünle gerçekleştirilmektedir. Bu potansiyele baktığımız zaman Ukrayna ile Türkiye’nin tarımsal birlikteliğinin ne kadar önemli olduğunu görürüz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alandaki yakınlaşma ile ticari hacmin iki kat artacağını söyleyen Daniş, bu alanda üçüncü ülkelerle birlikte hareket etmenin gerekliliğine de işaret etti. Daniş “Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alanda ticari hacmimizi geliştirmek için her şey mevcut. Yağ var, şeker var, un var. Helvayı yapacak ustalar da var. O zaman helvayı hep birlikte beraber yapalım beraber kazanalım” şeklinde konuştu.

Daniş ayrıca Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması’nın da bir an önce imzalanmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Yardımcısı Olga Trofimtseva ise Türk iş adamlarının sadece başkent Kiev’de değil, Ukrayna’nın diğer bölgelerinde de yatırım ve ortaklık fırsatı bulabileceğini bildirdi.

Türkiye ile Ukrayna arasında 2015’teki tarımsal alanda ticari hacmin 1 milyar dolar olduğunu aktaran Trofimtseva, bu yıl 10 ay içerisinde bu hacmin 700 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti. Trofimtseva, “Türkiye ile tarım alanında işbirliğimiz kısa süre içerisinde büyük ivme kazandı. Tarım ticareti sadece tarım ile sınırlı değildir. Otomotiv sektörü, sulama, balıkçılık, sera sektörü ve lojistik de bu ticaretin içine dahil olmaktadır. Bütün bu alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde bir potansiyel mevcuttur.” diye konuştu.

Türkiye-Ukrayna Tarım İş Forumu, iki ülkeden foruma katılan 204 iş adamının ikili görüşmeler yapmasının ardından sona erdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın