BENEO Fonksiyonel Karbonhidratlar Ürün Müdürü Klaudia Volmer, yaklaşan Dünya Ağız Sağlığı günü öncesinde, sağlıklı dişler için günlük atıştırmalıklardaki tehlikeye dikkat çekiyor. Hazır atıştırmalıkların daha uzunca bir süre hayatımızda olacağına işaret eden Volmer; “Neden gıda endüstrisi olarak seviye atlayarak daha fazla diş dostu atıştırmalıklar üretmiyoruz?” sorusunu soruyor.

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) tarafından organize edilen 20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü, insanlara ağız hijyeni alışkanlıkları yoluyla yaşam boyu kendilerine güvenmeye çağırıyor. Düzenli diş fırçalama ve diş hekimi ziyaretlerinin yanı sıra, bu özel gün insanları şeker ve fermente edilebilir karbonhidratlar açısından zengin olan sağlıksız beslenme biçimleri gibi risk faktörlerinden kaçınmaya teşvik ediyor. Hareket halindeyken tüketilen yiyeceklerin ve atıştırmalıkların artışı, şekerden kaçınmayı zorlaştırıyor. Gün boyunca tüketilen atıştırmalıkların artışıyla, diş minesinin yeniden mineralizasyonu için daha az zaman kalıyor, bu da zamanla asit ataklarının ve potansiyel diş çürüklerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uluslararası araştırma ajansı Insites’in yaptığı bir ankete göre, Avrupalı tüketicilerin %27’si diş sağlığı konusunda endişe duyuyor ancak diğer yandan ankete katılanların %49’u da öğleden sonra atıştırmayı seviyor. Bir başka anket, tüketicilerin %90’ının gün boyunca birden fazla kez atıştırdığını gösteriyor.

Gıda endüstrisinin çürükleri azaltmada ve diş sağlığını geliştirmede önemli bir rol oynama potansiyeline sahip olduğunu belirten Klaudia Volmer,  şekersiz sakızın yanı sıra şeker içermeyen sert şekerlerin, iyi bilinen öğün arası diş bakım ürünleri haline geldiğini ancak Avrupa’da satılan sert şekerlerin perakende hacminin %83’ünün hala şeker içerdiğine dikkat çekiyor.

Lezzetten fedakârlık yapmadan diş çürümesini teşvik etmeyen şekersiz atıştırmalıklar yapmanın oldukça kolay olduğunu ifade eden Volmer “BENEO’nun şeker ikamesi olan isomalt, diş dostu özelliklerine ilişkin bir AB sağlık beyanının yanı sıra ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış bir diş sağlığı beyanına sahiptir.  Şeker pancarı ile yapılan tek şeker ikamesi olarak doğaldır ve hafif şeker benzeri bir tada sahiptir. Esas tatlandırıcı olarak, pek çok üründe şekerlerin yerini alabilir ve hâlihazırda dünyadaki sert şekerlemelerde bir numaralı şeker ikamesi olarak kullanılmaktadır. Hazır atıştırmalıklar daha uzunca bir süre hayatımızda olacak gibi görünüyor. Neden gıda endüstrisi olarak seviye atlayarak daha fazla diş dostu atıştırmalıklar üretmiyoruz?” diyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın