İspanya’da çocuklara yönelik pazarlanan gıdaların yarısından fazlası televizyon reklamlarında beslenme ve sağlık beyanları kullanıyor. Ancak yapılan araştırmalar çocuklara pazarlanan bu gıdaların çoğunun sağlıksız olduğunu gösteriyor.

Madrid Ulusal Epidemiyoloji Merkezi ve Carlos III Sağlık Enstitüsünden uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırmada bir hafta içerisinde İspanyol televizyonlarında yayımlanan gıda ve içecek ürünleri reklamları incelendi.

Nutraingredients.com’dan Annie- Rose Harrison-Dunn’un haberleştirdiği araştırmaya göre, çocuklara yönelik reklamları yapılan gıda ve içecek ürünlerinin yarısından fazlası (%53,3) reklamlarda beslenme beyanlarına ve dörtte birinden fazlası (%26,6) sağlık beyanlarına yer veriyor.

Ancak araştırmacılar bu ürünleri incelediklerinde reklamlarında bu tür beyanlara yer veren gıda ve içeceklerin yarısından fazlasının (%62,2) sağlıksız olduğunu ortaya koydular.

Kim, hangi beyanda bulunuyor?

Kahvaltılık gevrekler en yüksek oranda beyan kullanan gıda ürünü ancak ürün sayısı açısından incelendiğinde en fazla beyana sahip ürünler süt ürünleri. İspanya’da çocuklara yönelik pazarlanan gıda ve içecekler ürünlerin üçte birini süt ürünleri oluşturuyor.

Ülkede en fazla oranda kullanılan beslenme beyanı gıda ve içeceklerin vitamin ve mineral içerdiklerine dair yapılan beyanlar (%49). Vitamin ve mineral beyanının ardından, besin içeriği beyanları (%38), ‘doğal’ beyanı (%24) ve az yağlı beyanı (%18) en fazla oranda kullanılan beyanlar arasında yer alıyor.

Ancak araştırmaya göre, vitamin ve mineral içeriğe dair reklamlarında beslenme beyanlarına yer veren ürünlerin %80’inin enerji miktarı yüksek ve bu gıdalar besin içeriği açısından yetersiz.

Beyanlar yanıltıcı

Araştırmacılar bu beyanların çoğunun İspanyolları çocuklara yönelik gıdalar konusunda yanlış yönlendirdiği uyarısında bulunuyor.

Araştırmacılar; “Çocuklara yönelik ürünlerde beslenme ve/veya sağlık beyanları (reklamlarda ve ambalajlarda) olağan bir şekilde bulunuyor ancak aynı zamanda bu ürünlerin çoğunun enerjisi yüksek ve besin değeri düşük. Bu durum İspanyol tüketicilerin yanlış yönlendirilmesine neden oluyor.” açıklamasında bulunuyor.

Bu beyanların varlığının çocukların ve ailelerin bu ürünleri daha besleyici ve sağlıklı olarak algılamasına neden olduğunu belirten araştırmacılar; “çocuklar ve aileler beyan taşıyan ürünleri satın almaya daha meyilli oluyor ancak sonuç olarak enerji değeri yüksek ve besin değeri düşük ürünleri satın almış oluyorlar.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Peki çözüm?

Araştırmacılara göre bu durumun ortaya çıkmasının temel nedeni Avrupa Birliği’nin konuya son noktayı koyamadığından oluşan yasal boşluklar. Araştırmacılar Avrupa Birliği’nin beslenme ve besin profilleri konusunda ilerleme sağlaması durumunda çocukların sağlık ve beslenme beyanlarının potansiyel tehlikeli etkilerinden korunabileceğini savunuyor.

Araştırmacılar potansiyel model oluşturulurken yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi tarafından besin profil modelleri hakkında hazırlanan rapordan da fayda sağlanabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılara göre İngiltere’de kullanılan trafik ışıkları etiketleme sistemi gibi gıda ambalajlarının ön yüzünde yer alan tüketici dostu etiketleme sistemleri de gıdalar konusunda tüketicilerin yaşadığı kafa karışıklığını önlemek amacıyla kullanılabilecek etkili sistemler.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın