Amerika Kalp Derneği (AHA), iki yaşından küçük çocukların ilave şeker tüketmemesi, iki ve onsekiz yaşları arasında çocuk ve gençlerin ise ilave şeker tüketiminin günde altı çay kaşığını geçmemesi gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Kalp hastalıkları ile mücadele alanında 1924 yılından beri faaliyet gösteren Amerika Kalp Derneği’nin (AHA) Circulation dergisinde yayımlanan  bilimsel açıklaması, ilave şekerlerin çocukların sağlığı üzerinde etkilerini konu alan bilimsel araştırmaları inceleyen uzmanlar tarafından hazırlandı. Dernek açıklamasında, 2 ve 18 yaş arası çocuk ve gençlerin günlük ilave şeker tüketiminin 25 gram (altı çay kaşığı) ile sınırlandırılması gerektiği tavsiyesine ver veriliyor.

AHA-LogoAHA, çocukluk çağı boyunca yüksek miktarda ilave şeker içeren gıdaların tüketilmesinin çocuklarda ve gençlerde obezite ve tansiyon riskini arttırdığını ve bu risk faktörlerinin kalp hastalıklarının gelişmesi ile ilişkili olduğu açıklamasında bulunuyor.

İlave şeker içeren gıdaları tüketen çocukların meyve, sebze, tam tahıl ve az yağlı süt ürünleri gibi sağlıklı gıdaları daha az miktarda tüketme eğiliminde olduğuna dikkat çeken Doçent Doktor Miriam Vos; “Çocuklar açısından hangi miktarda ilave şekerin güvenli kabul edilebileceği konusunda daha önce görüş birliğine varılabilmiş değildi. Bu nedenle gıda ve içeceklerde şekerler sıklıkla kullanılmaya devam etti ve çocuklar da bunları yüksek miktarda tüketti. Amerikalı çocuklar tavsiye edilen miktarın ortalama üç katı kadar ilave şeker tüketiyorlar.” açıklamasında bulundu.

Dernek ayrıca ilave şekerlerin iki yaşından küçük çocukların beslenmeleri içerisinde yer almaması gerektiği tavsiyesinde de bulunuyor. Açıklamaya göre, iki yaşına kadar bebeklerin kalori ihtiyacı yaşça daha büyük çocuklardan ve yetişkinlerden çok daha az olduğundan, ilave şeker içeren gıda ve içeceklerin bebeklerin beslenme düzeni içerisinde yer almasına gerek yok. Ayrıca tat tercihleri yaşamın ilk yıllarında şekillendiğinden, ilave şeker tüketiminin sınırlandırılması çocukların yaşamları boyunca daha sağlıklı gıdalar tercih etmelerine yardımcı olabilir.

Sağlık için yön verici ve yardımcı

Amerika’da daha sağlıklı bir gelecek amacıyla çalışmalar yürüten Robert Wood Johnson Vakfı, Amerika Kalp Derneği’nin çocukların ilave şeker tüketiminin sınırlandırılması yönünde tavsiyesine ilk destek verenler arasında yer aldı.

Amerika’da tüketicilerin ve çocukların daha sağlıklı gıdalara erişimi konusunda okulların ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalara dikkat çeken Vakıf Başkanı Risa Lavizzo-Mourey, gelecekte de gıda ve içecek ambalajları üzerinde yer alan besin değerleri tablolarının değişmesi ile bu konuda ilerleme sağlanacağını belirtiyor.

Lavizzo-Mourey ayrıca endüstri liderlerinin de çocuklara yönelik gıda ve içecek ürünlerini geliştirirken, reformüle ederken ve bu ürünleri pazarlarken bu konuda yapılan tavsiyeleri göz önüne almaları gerektiğine dikkat çekiyor.

AHA tarafından yapılan açıklamanın bilimsel kanıtlara dayandırıldığına dikkat çeken Dr. Mos da; “Hedef olarak belli bir miktarın belirlenmesi, ailelerin ve sağlık alanında çalışanların çocuklarımız için mümkün olan en iyi beslenmeyi sağlamalarına yardımcı olacaktır.” açıklamasında bulunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın