Coca-Cola, Latin Amerika’nın en büyük soyalı içecek markası AdeS’i 575 milyon dolara satın alma kararını açıkladı.

adesCoca-Cola Co ve şişeleme tesisi Coca-Cola Femsa, Unilever’in soya bazlı içecek tesisi AdeS’i 575 milyon dolara satın alma kararı verdiklerini açıkladı. Dünyanın önde gelen gazlı içecek devi Coca-Cola, bu hamlesi ile ürün yelpazesini sağlıklı ve gazsız içecekleri de kapsayacak şekilde daha fazla genişletmeyi amaçlıyor.

1988 yılında Arjantin’de kurulan ve Latin Amerika bölgesinde, Brezilya, Meksika ve Arjantin, Uruguay, Paraguay, Bolivya, Şili ve Kolombiya gibi ülkelerde tesisleri bulunan AdeS, soyalı içecek, süt ve meyve suları satışlarında bölgenin önde gelen markaları arasında yer alıyor. Coca-Cola tarafından yapılan açıklamaya göre AdeS’in 2015 yılı net karı 284 milyon dolar seviyesinde.

Coca-Cola Femsa Yönetim Kurulu Başkanı John Santa Maria yaptığı açıklamada; “AdeS, gazsız içecek ürün yelpazemizi tamamlayarak ve güçlendirerek, tüketicilerimize daha geniş çaplı tercihler sunmamızı sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazlı içecekleri ile tanınan Coca-Cola’nın AdeS’i satın alma kararı gazlı içeceklerin ötesinde büyümeyi amaçladığını gösteriyor.

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı James Quincey, Nisan ayında yapmış olduğu açıklamada, onbeş yıl önce gazsız içeceklerin şirket ürün yelpazesinin %10’undan da az bir kısmını oluştururken günümüzde bu oranın %25’in üzerinde olduğunu açıklamıştı. Şirketin gazsız içecek ürünleri arasında; su, sporcu içecekleri ve meyve suları yer alıyor. Quincey ayrıca; “Gazsız içeceklerde daha hızlı bir büyümenin devam etmesini bekliyoruz… Büyümeyi hızlandırmak amacıyla satın almalara devam edeceğiz.” açıklamasında bulunmuştu.

Nijerya’nın en büyük meyve suyu üreticisi TGI Grup Chi Ltd.’nin %40 hissesini Ocak ayında satın alan Coca-Cola, şirketin geri kalan hisselerini de önümüzdeki üç yıl içerisinde satın almayı planlıyor. Ayrıca Nisan ayında da Coca-Cola Çin’in Culiangwang İçecekler Holdingini 400 milyon dolar karşılığında satın alma konusunda anlaşma sağladı.

Dünya genelinde gazlı içecek satışlarının düşüş sergilemesi karşısında Coca-Cola ürün çeşitliliğini arttırma yolunda ilerledi. Yılın ilk çeyreğinde Amerika’da şirketin tüm gazlı içecek satış miktarı artış sergilemezken, gazsız içecek satışları %7 oranında arttı.

Unilever’in ise bu satışla birlikte, daha fazla kar marjına sahip ve daha hızlı büyüme olasılığı bulunan kişisel bakım ürünleri sektörüne yoğunlaşmayı amaçladığı belirtiliyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın