CDP Türkiye 2016 İklim Değişikliği Raporu Lansmanı ve Ödül Töreni’nde; CCI adına ödülü Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya aldı.

Coca-Cola İçecek, karbon ayak izini en aza indirmek için yürüttüğü çalışmalarla CDP (Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında bir kez daha Türkiye İklim Liderlik Ödülü’ne layık görüldü.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), dünyanın en prestijli ve yaygın çevre girişimi olarak kabul edilen Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project – CDP) kapsamında yeniden Türkiye’nin İklim Liderleri arasına seçildi. CCI, daha önce 2012-2014 yılları arasında da bu ödüle layık görülmüştü.

30 Kasım Çarşamba günü Zorlu PSM’de gerçekleştirilen CDP Türkiye 2016 İklim Değişikliği Raporu Lansmanı ve Ödül Töreni’nde; CCI adına ödülü Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya aldı.

Enerji verimliliği ve iklim koruma çalışmalarının Coca-Cola İçecek’in sürdürülebilirlik stratejisinin öncelikli alanları arasında yer aldığına dikkat çeken Yerlikaya, bu alanlarda gösterdikleri çabanın ödüllendirilmesinin kendilerini daha iyisini yapmak için teşvik ettiğini ifade etti. CCI Türkiye operasyonunun, dünyadaki Coca-Cola sistemi içerisinde en çevreci operasyonlardan biri olduğunun altını çizen Yerlikaya, iklim koruma alanında yaptıkları çalışmalardan da örnekler verdi:

“Pazara yerleştirdiğimiz soğutuculara enerji yönetimi cihazları ekleyerek, 2015 yılında Türkiye’de 170 bin ton karbon emisyonunun önüne geçtik. Bu rakam aynı zamanda yaklaşık 15 milyon ağacın atmosferden temizlediği karbondioksit gazına eşdeğer.” İklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunlarından biri haline geldiğini de sözlerine ekleyen Yerlikaya, bu ortak sorunun çözümü için; tüm tarafların sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

CCI aynı zamanda, şeffaflık odağında yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmaları ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından hazırlanan “UNGC 100 Endeksinde” yer alan ilk ve tek Türk şirketi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın