Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 30 Haziran’da, rekolte beyannamesi başvurularının ise 15 Temmuz’da sona ereceğini bildirdi.

Şen, gazetecilere yaptığı açıklamada, ÇKS başvuru yönetmeliğinin başvuru zamanının değişikliğine ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti.

ÇKS başvurularının 30 Haziran’da, rekolte beyannamesi başvurularının ise 15 Temmuz’da sona ereceğini belirten Şen, şunları kaydetti:

“Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamaz. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Temmuz -15 Ağustos tarihleri arasında yapabilirler. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilir, bilgisi verilmiştir. Bu doğrultuda çiftçiler, bu yıla ilişkin ÇKS başvurularını 1 Eylül ile 30 Haziran tarihleri arasında yapacaklardır. Bilindiği gibi ÇKS başvurularında, üreticilerimizin odalarımızdan çiftçi belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Üreticiler, ÇKS başvuruları için belirlenen zaman dilimi içinde veya dışında yıl boyunca, talep ettikleri takdirde banka, tarım kredi kooperatifi, pancar kooperatifi, K2 belgesi gibi işlemler için çiftçi belgesi alabileceklerdir.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın