Uyguladığı tarım projeleriyle dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 26 ilçeden 4 bine yakın toprak numunesini analiz ederek üreticiye doğru ürün yönlendirmesi yaptı.

Tarım kesimine büyük destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğru ürünün belirlenmesinde büyük rol oynayan ve gübre kullanımını azaltan toprak analizlerini kendi laboratuvarında yaparak üreticiye önemli bir destek sağlıyor.

izmirtoprakanaliz22Uyguladığı tarım projeleriyle dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 26 ilçeden 4 bine yakın toprak numunesini analiz ederek üreticiye doğru ürün yönlendirmesi yaptı. Üreticileri analiz raporlarına göre ürün dikmeye yönlendiren belediye, köylere giderek hem çiftçileri bilgilendiriyor hem de toprak numunesi alarak analizlerini gerçekleştiriyor. Analiz sonuçları doğrultusunda üretim yapmaya başlayan çiftçiler, daha verimli ve kaliteli ürün almaya başlıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılında hizmete aldığı “Toprak Analiz Laboratuvarı”, yeni yasayla Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bağlanan köy ve ilçelerden alınan toprakları da ücretsiz analiz ederek üreticilere destek veriyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın