Orhan Sarıbal
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 1980 yılında nüfusun 45 milyon, hayvan varlığının 80 milyon olduğunu, 2015’in sonunda yurt dışından gelenlerin de sayılmasıyla, 80 milyonun üzerinde nüfusa karşın, hayvan varlığının 56 milyonda kaldığını belirtti.

Sarıbal, “Dünyanın her yerinde kırmızı et sorununu çözmenin temel yolu meralardır.” dedi.

Hayvan varlığının artırılmasının zorunlu hale geldiğini ifade eden Sarıbal, dünyanın her yerinde kırmızı et sorununu çözmenin temel yolunun meralar olduğunu, Türkiye’nin uygulanan tarım politikaları sonucunda meraların yüzde 14’ünü ancak kullanabildiğini kaydetti.

Sarıbal, “Bizim ülkemizde bütün destekleme modelleri büyük şirketlere göre, hazırlandığı için küçük çiftçi sistemden çıkmıştır. Çiftçi bir anda kendi kaderine terk edildi. 2007-2008 yılında ürünün para etmemesine ve yaşananlara rağmen, yem fiyatlarındaki destek düşürüldü. Bir de biz tekme vuralım meselesine getirildi. Bu ülke, bugün 80 milyonumuzu, gelecek yıllarda 90 milyon insanımızı, hatta çevremizdeki birçok ülkeyi doyurabilecek kapasitededir. Yeni bir halkçı, herkesin içerisinde olduğu, tartıştığı bir tarım politikasına ihtiyaç var.” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın