CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde yer alan bilgilere göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ticaret ve Hizmet Endeksinde yer alan istihdam endeksi verileri ile İşgücü İstatistiklerindeki istihdam verileri arasında ciddi çelişkiler bulunuyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından üretilen verilerin tutarsız ve kalite bakımından sorunlu olduğu iddiasıyla bir soru önergesi verdi. Muhatap olarak Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın alındığı soru önergesinde dikkat çeken tespitlere yer verildi.

Konuyla ilgili açıklamasında son açıklanan 2016 Mart dönemi işsizlik rakamlarında şüphe uyandıran gelişmeler bulunduğunu kaydeden Öztrak, “Buna göre Türkiye’de 2016 Mart döneminde istihdam önceki yıla göre 1 milyon 40 bin kişi arttı. Bu artışın 1 milyon 20 bin kişilik kısmı Hizmetler Sektöründen geldi. Hizmetler Sektöründeki istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan 289 bin kişilik istihdam artışı ise eğitim sektöründen kaynaklandı. Aynı dönemde kamuda kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan toplam personel sayısının 119 bin 721 kişi arttığı düşünüldüğünde, eğitim sektöründeki istihdam artışının, kamu sektöründeki toplam istihdam artışının neredeyse 2,5 katı olduğu görülüyor.” ifadelerini kullandı. CHP’li Öztrak’a göre TÜİK tarafından üretilen istihdam verilerindeki izaha muhtaç hususlar, veri kalitesinde ciddi sorunlar olduğuna işaret ediyor.

Turist sayısı azalırken turizmle doğrudan ilgili sektörlerin istihdamı artıyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde yer alan bilgilere göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ticaret ve Hizmet Endeksinde yer alan istihdam endeksi verileri ile İşgücü İstatistiklerindeki istihdam verileri arasında ciddi çelişkiler bulunuyor. “Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri, ‘Konaklama ve Yiyecek’ sektöründeki istihdam rakamlarındaki tutarsızlık. Türkiye’ye 2016’nın ilk 3 aylık döneminde gelen yabancı turist sayısı yüzde 10,3 azaldı.” diyen CHP Tekirdağ Milletvekili, “Buna karşın turizmle doğrudan alakalı “Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri” sektöründeki istihdam, TÜİK’in ‘İşgücü İstatistiklerine’ göre yüzde 2,5 artmış görünüyor. Diğer taraftan, yine TÜİK tarafından üretilen ‘Ticaret ve Hizmet Endeksine’ bakıldığında ise aynı sektördeki istihdamın, aynı dönemde yüzde 5,8 azaldığı anlaşılıyor. Aynı tutarsızlıklarla diğer sektörlerdeki istihdam verilerinde de karşılaşılıyor.” vurgusu yaptı.

CHP’li Öztrak, Bakan Elvan’a şu soruları yöneltti: “TÜİK’in ‘Ticaret ve Hizmet Endeksleri’ altında ilgili sektörlere ait istihdam verileri ile ‘İşgücü İstatistikleri’ altında aynı sektörlere ait istihdam verilerinde aynı döneme ilişkin değişim oranları arasındaki ciddi farkların nedeni nedir? 2016 yılının Mart döneminde istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan eğitim sektöründeki rekor istihdam artışı nereden kaynaklanmaktadır?”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın