Kilis’e özgü 'Cennet Çamuru' tatlısı, Ramazan ayında Türkiye’nin farklı illerinden de talep görüyor.

Kilis’e özgü ‘Cennet Çamuru’ tatlısı, Ramazan ayında Türkiye’nin farklı illerinden de talep görüyor. Tel kadayıftan yapılan fıstıklı tatlı, maharetli ustaların elinde doyulmaz lezzete dönüşüyor.

Kilis'e ozgu Cennet Camuru tatlisiKente özgü tatlıya adı ve tadı dolayısıyla özellikle Ramazan ayında rağbet ediliyor. Ustaların özenle hazırladığı tatlı, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çevre illere gönderiliyor.

Kadayıf ustası Mehmet Ali Özoğuz, tatlının hazırlanmasının kolay olduğunu söyledi. Çiğ kadayıfın yağla yumuşatıldıktan sonra ocaktaki tepsiye yerleştirilerek 5 dakika ısıtıldığını belirten Özoğuz, tatlının yapımına ilişkin şu bilgileri verdi: “Daha sonra tepsiye toz şeker ve tereyağ ilave ediyoruz. Yaklaşık 10-15 dakika pişirildikten sonra hafif karıştırarak şerbet ve bol fıstık döküyoruz. Ardından tepsiyi açıp servise hazır hale getiriyoruz. En sonunda tüketicilerimize sunuyoruz. Cennet çamuru tatlısı kısacası bol fıstık, tereyağ, toz ve sıvı şeker, pudra şekeri ve tarçından yapılıyor.”

Özoğuz, tatlının iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını ifade etti. Tatlıyı il dışına da gönderdiklerini anlatan Özoğuz, “Ramazan dolayısıyla işlerimiz iyi. Şu anda talepleri karşılamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Cennet çamurunun çok hafif olduğunu belirten Ökkeş Yırtlaz, “Kilisliyim ancak işim gereği İzmir’de esnaflık yapıyorum. Ramazan ayında memleketimizin bu özel tatlısını özellikle tüketiyoruz. Hafif olduğu için Ramazan ayına uygun bir tatlı. Kilis’e gelen herkese bu tatlıyı öneriyorum.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın