Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Yıla iyi başladık. Yılın geri kalanında 2017 hedeflerimizi gerçekleştirmeye odaklanacağız” dedi.

Coca-Cola İçecek (CCI) CEO’su Burak Başarır, konsolide satış hacminin geçen senenin ilk çeyreğine göre yüzde %5,1 artarak 233 milyon ünite kasaya ulaştığını, satış gelirlerinin %19,5 arttığını açıkladı.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), 2017 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. CCI CEO’su Burak Başarır yaptığı açıklamada, yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini satış hacminin, FAVÖK’ü ise satış gelirlerinin üzerinde arttırdıklarını söyledi.

Satışlar 1,5 milyar TL’yi aştı

CCI’in konsolide satış hacmi yüzde 5.1 artışla 233 milyon ünite kasaya ulaştı. Türkiye satış hacmi yüzde 2,7, uluslararası operasyonların satış hacmi yüzde 7,6 arttı. Konsolide satış gelirleri yüzde 19,5 artarak 1.556 milyon TL’ye ulaştı. Konsolide FAVÖK yüzde 24,5 yükselirken, FAVÖK marjı ise yüzde 12,4 olarak gerçekleşti.

Başarır, 2017 ilk çeyrek sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Türkiye operasyonları ilk üç ayda zayıf tüketici güvenine rağmen gazlı içecek kategorisinde güçlü büyüme kaydetti. Başarılı yeni paket ve ürün lansmanları gerçekleştirdik. Hem gazlı hem de gazsız içecek kategorisinde yeni 330 ml uzun kutular geleneksel kutuların yerini alırken, tüketici tabanımızı genişletmek amacıyla ekonomik küçük paketler sunmaya devam ediyoruz.”

Pakistan’da yeni fabrika inşası başladı

Başarır, yurtdışı operasyonlarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Pakistan’da güçlü pazar büyümesine paralel olarak büyüme ivmesi devam etti. Pakistan’da satış noktalarında bulunurluğumuzu artırmaya ve marka değerimizi daha da güçlendirmeye devam ediyoruz. Diğer yandan, yatırım planlarımıza paralel olarak, artan talebi karşılamak üzere Faysalabad’daki yeni fabrikamızın inşasına başladık. Orta Asya ve Orta Doğu operasyonlarımızda ise ekonomideki olumlu gelişmelere ve iyileşen pazar uygulamalarımıza paralel olarak beklentilerimizin üzerinde bir performans gösterdik.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın