Karkas etin kilogram fiyatı 1 lira, perakende satışları ise 2 lira arttı.

Son birkaç aydır ithalatın da etkisiyle bir miktar düşen kırmızı et fiyatları, Ramazan’da yeniden yükselişe geçti. Her Ramazan olduğu gibi bu senede de kırmızı et zam görmüş oldu. Ancak bu sefer zam Ramazan’ın başında değil, ortasında geldi. Karkas etin kilogram fiyatı 1 lira, perakende satışları ise 2 lira arttı.

Ramazan öncesi 24,50 lira olan dana karkas, 25,50 liraya çıktı. Son artışla birlikte kuşbaşının kilosu da yeniden 40 liranın üzerine çıktı. Yeni tarifeye göre kıymanın perakende satışı 2 lira artarak 38 liradan 40 liraya, kuşbaşının fiyatı da 40 liradan 42 liraya yükseldi. Bonfile de 2 lira artarak 65 liradan 67 liraya çıktı. Yine fiyatı 2 lira zam gören tranjın kilosu 43 TL’den 45 TL’ye, antrikot 55 liradan 57 liraya yükseldi. Bir liralık artış gerçekleşen dana döşün fiyatı ise 34 liradan 35 liraya yükseldi. Et ve Süt Kurumu (ESK) ise perakendede kıymayı 28,75 TL, kuşbaşını 31,00 TL, bonfileyi ise 55,00 TL’den satıyor.

‘Piyasa durgun, fiyatlar çok fazla artmaz’

Etteki fiyat hareketini değerlendiren İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arman, ithal etin piyasaya girmesinin gecikmesi nedeniyle bir artış yaşandığını söyledi. Ramazandan önce Et ve Süt Kurumu’nun karkas et ithalatının ihalesinin yapıldığını aktaran Arman, “Ramazana gelir diye üretici biraz elindeki malı çıkarmak istedi. Bundan dolayı fiyatlar biraz gevşedi. Fakat o malın gelişi uzadı. Piyasaya henüz girmedi. Bu da üretici de biraz beklenti oluşturdu. Bayram öncesi piyasaya mal vermeyi kesince fiyatlar bir miktar hareketlendi. Karkasta 1 lira civarında bir artış oldu. Ancak bu artış sürmez. Çünkü piyasada iş yok. Perakende de çok büyük bir durgunluk var. Dolayısıyla artış devam etmez. Hatta bayramdan sonra biraz gevşeyebilir. Ayrıca bu sene turizm kötü gittiği için turizm bölgelerinden de çok talep gelmiyor. O yüzden fiyatlarda çok fazla bir anormallik olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

İthalat devam ediyor

Bu arada kırmızı et ithalatı da hız kesmeden devam ediyor. Et ve Süt Kurumu’na verilen ithalat yetkisi genişletilirken, Kurum, Avrupa Birliği’nden yaptığı binlerce ton ithalata ek olarak, 15 bin ton daha et getirecek. ESK’ya büyük çoğunluğu Macaristan’dan olmak üzere 15 bin adet büyükbaş canlı hayvan ithalatı izni de verildi. Ayrıca Bosna-Hersek’e destek amaçlı 6 bin ton et ithal edildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın