Geleneksel tatlardan etkileyici tarihi yapılara birçok kültürel değeri içinde bulunduran dünyanın en eski şehirlerinden Gaziantep, Novotel ana sponsorluğunda dijital dünyanın önemli insanlarını ağırladı. Kültürel mirası destekleyen proje ile şehri keşfeden bloggerlar ve gezme tutkunlarından oluşan grup, #bizegöregaziantep konsepti ile şehri ve lokal mirasları kendilerine göre yorumladılar.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na bir gastronomi şehri olarak giren ve Dünya Gastronomi Başkenti seçilen Gaziantep’in zengin mutfağının lezzetleri saymakla bitmiyor. Bölgeyi karış karış gezen blogger ve gezme tutkunlarından oluşan ekip, kavurma için kullanılan tencerenin kendini ette hissettirdiği ciğer kavurma için Köşk Ciğer ile lezzet turuna başlayıp, Halil Usta’nın bakır tabaklarında parlayan küşlemelerle yoluna devam etti. Metanet Beyran Salonu’nda, 40 yıldır tezgahının başındaki Mustafa Abi’nin elinden beyranı yani iç yağı, pilav ve et parçaları ile harlı ateşte hazırlanan yemeği yedikten sonra mideleri rahatlatmak ve sonraki lezzet duraklarına yer açmak adına Menengiç kahvesini yudumlamak için Tahmis Kahvesi’ne uğradılar.

baklava

Ardından Murat Güllü’nün baklava kültürü üzerine bilgilerini paylaştığı Elmacıpazarı Güllüoğlu’nda tadına doyum olmayan baklavaları tattılar. Gaziantep’in lezzetleri tabii bunlarla da bitmiyor. Çıtır Lahmacun’daki Gaziantep usulü lahmacun, Aşina’daki yöresel yemekler, Orkide Pastanesi’ndeki batma kaymak ve katmer, Akşam Simit Fırını’ndaki simit katmer gibi tatlar da diğer benzersiz lezzetler arasında.

gaziantep

Kültür Mirasına Yolculuk

Ekip, muazzam tatlardan sonra istikametini eşsiz rotalara çevirdi. Bölgede en göze çarpan yerlerden biri “saklı cennet’’ ya da “kayıp kent’’ adları ile de bilinen Halfeti. Oralara gidip de Halfeti’yi görmeden olmaz diyen ekip, müthiş bir taş mimariye sahip, sular altında kalmış büyüleyici şehri nefes kesen bir tekne turuyla gezdi. Bu tur sırasında kent hakkındaki efsanelere ortak olmak da bir o kadar heyecan verici idi.

bakirci

Büyük İskender tarafından M.Ö. 300’de kurulan ve Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam içinde yaşayan Zeugma kentindeki Zeugma Müzesi, yapısal kompleksi ve içinde yer alan eserler açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almasının yanı sıra dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini de taşıyor. Dünyaca ünlü “çingene kızı’’ mozaiğine de ev sahipliği yapan müze sarsıcı güzelliği ile ekibi büyülerken, Bakırcılar Çarşısı’nda iş başındaki emektar zanaatkarlar, bakır ütüler, anahtarlar da yoğun ilgi çekti.

halfeti

AccorHotels’e dahil Novotel Gaziantep sponsorluğunda gerçekleşen organizasyonda ekip, bölgenin local değerleri ile buluşmanın yanı sıra tüm bu eşsiz tat ve rotaların paylaşımı sayesinde Gaziantep’in değerlerini de iyice su yüzüne çıkarmış oldu. Etkinlik, NOA Ajans, vizesizgeziyorum.com ve Şehir Notları organizasyonu ile gerçekleştirildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın