Aspirin ve Alka-Seltzer gibi sağlık ürünleriyle tanınan Alman kimya devi Bayer, genetiğiyle oynanmış tohum ürünleriyle gündemde olan Amerikan şirketi Monsanto’yu 66 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Bayer böylece dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı üreticisi haline geldi.

2016 yılının en büyük birleşmesi gerçekleşti; Alman kimya devi Bayer AG, aylardır müzakerelerini sürdürdüğü Monsanto’nun satın alma işleminin 66 milyar dolar bedelle tamamlandığını duyurdu. Şirket bu satın alma işlemi için Monsanto’ya hisse başına 128 dolar ödeyecek.

Satın alma işleminin tamamlanması için Monsanto hissedar birleşme sözleşmesinin onaylanması ve gerekli yasal onayların alınması gibi olağan kapanış koşullarının sağlanması gerekiyor. Söz konusu satın alma işleminin 2017 yılı sonuna kadar bitmesi öngörülüyor.

Almanya’nın en önemli şirketlerinden Bayer, daha çok Aspirin ve Alka-Seltzer gibi sağlık ürünleriyle bilinse de tarım ürünleri, tohum ve yabani ot ile haşereye karşı kimyasal ilaçlar da üretiyor. Monsanto ise daha çok genetiğiyle oynanmış mısır, soya, pamuk, buğday ve şeker kamışı gibi tohum ürünleriyle gündemde.

Bayer’in borsa değeri 42 milyar dolar olan Monsanto’ya değerinden yüzde 45 fazla ödemesi ise küresel tohum fiyatlarının pahalanacağı söylentilerine yol açtı. Öte yandan Bayer, bu satın alma ile küresel tohum ve tarım ilacı üretiminin yüzde 25’ini eline geçirmiş olacak.

Monsanto geçen yıl İsviçreli rakibi Syngenta’yı satın almak istemiş ancak İsviçre şirketi Çinlilere satılmıştı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın