Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) tarafından iki yılda bir düzenlenen Bitkisel Yağ Kongresi’nin üçüncüsü, 12-15 Nisan 2017 tarihleri arasında İzmir Hilton Otelinde gerçekleştirilecek.

İzmir Hilton’da gerçekleştirilecek olan 3. YABİTED Kongresi öncesinde, 22 Ekim Cumartesi günü Zeytindostu Derneği’nde Düzenleme ve Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantıya Ankara Üniversitesi’nden Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Tekin, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selma Türkay, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aytaç Saygın Gümüşkesen, Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu, Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı ile Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül katıldı.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Tekin, kongrenin 3. günü olan 14 Nisan akşamı Zeytindostu Derneği ile Tadım Eğitimi etkinliği yapılacağını bildirdi.

Prof. Dr. Aziz Tekin
Prof. Dr. Aziz Tekin

Kongre kapsamında yağ ham maddelerinden rafine yağlara, sürülebilir yağlardan zeytinyağı ve atık değerlendirmeye kadar farklı konularda güncel gelişmeler ve araştırma sonuçlarının tartışılacağını kaydeden Prof. Dr. Tekin, temel gıda maddelerinden yağlara olan talebin, dünya nüfusunun artışı ve ekonomik gelişmeler ile birlikte artmakta olduğuna dikkat çekti.

Yağların, beslenme yönünden de en fazla sorgulanan gıda maddelerinden birisi durumunda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tekin, yağlarla ilgili yapılan yasal düzenlemelerin yanı sıra, elde edilen yeni bilimsel bulgulara göre beslenme kılavuzlarının da güncellendiğini bildirdi.

Aziz Tekin, 3.YABİTED Kongresi ve yağlarla ilgili son gelişmelere ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti:

yabited“Bir taraftan trans yağlarla ilgili özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devleti’nde yaşanan gelişmeler ile yağ asitlerinin beslenmedeki fonksiyonlarıyla ilgili son yıllarda yayınlanan bilimsel bulgular, dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de konunun paydaşları tarafından dikkatle izlenirken, diğer taraftan konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından yağların işlenmesi, bileşimleri ve beslenmedeki fonksiyonları ile ilgili yanlış bilgilerin topluma çeşitli yollardan aktarılması faaliyetleri de devam etmektedir.

Türkiye önemli bir zeytinyağı ülkesidir ve son yıllarda bu alanda gözlenen gelişmeler umut vericidir. Bu süreçte zeytin ağaç varlığı önemli düzeyde artmış, üniversite ve kamuda bulunan araştırmacılar ise zeytin ve zeytinyağı konusunda çok sayıda proje yürütmüş ve bulgularını yayınlamışlardır. Buna karşın, halen zeytinyağı tüketiminin düşük seviyelerde bulunması, kalite ve tağşiş gibi aşılması gereken problemler bulunmaktadır. Son dönemde bazı bitkisel yağlarda da benzer tağşiş problemleri yaşanmaktadır.

Önceki kongrelerde olduğu gibi, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED)’nin bu kongredeki amacı da, akademisyen, sanayici ve kamu çalışanını bilimsel bir platformda bir araya getirerek, bitkisel yağlarla ilgili bilimsel ve teknik gelişmelerin yanı sıra, yasal düzenleme ve ticari boyutların masaya yatırılmasını sağlamaktır.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın