Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen, 2016 Dünya Gıda Günü temalı poster ve video yarışması, dünyanın her yerinden çocukların katılımını bekliyor.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya genelinde düzenlediği poster ve video yarışması ile iklim değişikliğinin artan dünya nüfusunu beslenmeyi nasıl zorlu bir hale getirdiğine dikkat çekmeyi ve bu zorlu görevin üstesinden nasıl hep beraber gelinebileceğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Dünya nüfusumuzun 2050 yılına kadar 9 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. FAO hızla artan bu nüfusun beslenebilmesi için küresel gıda üretiminin %60 oranında artması gerektiği öngörüsünde bulunuyor. Ancak iklim değişikliği nedeniyle meydana gelen, yüksek sıcaklık, kuraklık ve diğer felaketlerden en çok etkilenenler, tükettiğimiz gıdaların çoğunun üretimini gerçekleştiren küçük ölçekli tarım ve aile işletmeleri.

FAO’nun 1945 yılında kuruluşunun yıl dönümü olan 16 Ekim tarihi her yıl FAO tarafından belirlenen farklı bir tema ile Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. İklim değişikliğinin gıda ve tarım üzerindeki etkilerine dikkat çekmek amacıyla FAO bu yıl Dünya Gıda Günü temasını “İklim değişiyor. Gıda ve tarım da değişmeli.” olarak belirledi.

FAO tarafından bu yıl düzenlenen Dünya Gıda Gün poster ve video yarışması ile çocuklara, iklim değişikliği ve tükettiğimiz gıdalar arasındaki ilişki ve açlığın sebebi ile ilgili fikirlerini sunma şansı veriliyor.

Dünya genelinde 5 ve 19 yaşları arasında tüm çocukların katılımına açık olan poster yarışmasının ve 13 ve 19 yaşları arasında gençlerin katılımına açık olan video yarışmasının son katılım tarihi 30 Eylül 2016.

Dünya Gıda Günü poster ve video yarışması ile ilgili detaylı bilgiye www.fao.org/WFD2016-Contest linkinden ulaşabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın