"Bir Aşçının Dünlüğü" etkinliği, Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde de gerçekleşti.

İnoksan’ın katkıları ile gerçekleşen “Bir Tutam Mutfak, Bir Tutam Hayat” isimli söyleşide, Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan meslek hayatında edindiği tecrübeleri ve anılarını mezun olduğu okulun öğrencileri ile paylaştı.

Endüstriyel mutfak sektörünün öncü şirketi İnoksan, Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan ile beraber yürüttüğü “Bir Aşçının Dünlüğü” Projesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Gastronomi, aşçılık, turizm bölümlerindeki öğrencileri bilgilendirmeyi hedefleyen “Bir Aşçının Dünlüğü” etkinliği, Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde de gerçekleşti. İnoksan’ın katkıları ile gerçekleşen “Bir Tutam Mutfak, Bir Tutam Hayat” isimli söyleşide, Murat Aslan meslek hayatında edindiği tecrübeleri ve anılarını mezun olduğu okulun öğrencileri ile paylaştı.

“İyi bir aşçı olmak için sabırlı olmayı öğrenmelisiniz”

Murat Aslan söyleşi esnasında Türk mutfağının gelişimine dikkat çekerek, mükemmeliyetçiliğin önemine vurgu yaptı. İyi bir aşçı olabilmek için staj yapmanın önemine de değinen Murat Aslan, ‘‘Mesleğimiz zor, fakat çok keyifli. Aşçının kendi bölümleri dışında olan diğer mutfak bölümlerini de bilmesi ve kontrol etmesi başarı için çok önemli. Aşçılık mesleğini yaptığınız sürece size en fazla destek olacak kişiler meslektaşlarınız olacaktır; bunu asla unutmayın. Ayrıca bu sektörde başarılı olmak için İngilizce öğrenmeyi ihmal etmeyin ve daima sabırlı olun’’ dedi.

Keyifli sohbet esnasında katılımcılara eğlenceli sorular yönelten Murat Aslan, etkinlik sonunda ise öğrencilere süpriz hediyeler verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın