Ankara’nın tarihi ve doğal güzellikleri açısından turistik ilçesi Beypazarı’nın, Beypiliç’in Boyalı Köyü mevkisinde kurmayı planladığı fabrika nedeniyle tehdit altında olduğu bildirildi.

Ankara’nın tarihi ve doğal güzellikleri açısından turistik ilçesi Beypazarı’nın, Beypiliç’in Boyalı Köyü mevkisinde kurmayı planladığı fabrika nedeniyle tehdit altında olduğu bildirildi. İçme suyundan doğal güzelliklere kadar birçok konuya zarar vereceği belirtilen fabrika Beypazar’ı halkını ayağa kaldırdı.

Bölgenin doğal kaynaklarına ve güzelliklerine zarar verecek olan fabrikanın durdurulması için ilçe halkı Beypazarı Belediyesine şikâyette bulundu ve bunun sonucunda da durdurma kararı alındı. Ancak karara rağmen inşaata devam edildiği gözleniyor.

Senelerdir Beypazarı’nın ekonomisine katkı sağlamış, adını Beypazarı ile tescillemiş olan Beypiliç yeni bir atılım yapmak üzere harekete geçti. Ancak bu açılım ve yenilemeyi yaparken hali hazırda yem fabrikasının mevcut olduğu yerde değil, Beypazarı ve Beypazarlı için her bakımdan felaket olabilecek bir yeri; Boyalı köyü mevkiini tercih etti.

Beypazarı maden suyunun da kirlilikten etkileneceği belirtiliyor

Beypiliç çiftliğinin faaliyete başlaması ile birlikte; Boyalı Köyü mevkiini koku saracağı, hatta tedbir alınmış olsa bile psikolojik olarak zihinlerde o kokunun yer edeceği kaydediliyor. Özellikle Beypazarı’nın akciğeri olan İnözü Vadisi’nin doğal havası ve bu alanda bulunan bütün yeraltı kaynak suları ile Beypazarı halkının halen içme suyu olarak kullanmakta oldukları su kaynaklarının zarar göreceği, sağlık açısından akla hayale gelmez durumların zuhur edeceği, bu alana gelen turist sayısının da etkileneceği söyleniyor. Ayrıca tüm Türkiye’ye mal olmuş, markası ile hem Türkiye’ye hem dünyaya Beypazarı adını duyurmuş olan Dünya ve Avrupa kalite ödüllerine layık görülen Beypazarı Maden Suyu kaynaklarının da bu kirlilikten etkileneceğine dikkat çekiliyor.

Beypazarı Belediyesine ihbarda bulunan ilçe halkı belediye tarafından gerekli araştırmalar ve teknik değerlendirmeler sonuçlanana kadar, inşaatın durdurulmasına karar verilmesinin ardından rahat bir nefes aldı. Ancak karara rağmen, inşaat mahallinde Ankara Valiliği tarafından yapılan son denetimlerde inşaata devam edildiği görülüyor.

Konu ile ilgili olarak konuşan bazı Beypazarlı’lar asla böyle bir yapılaşmayı ve sağlık bakımından gelecek nesillere intikal edecek böyle bir üretimi kabul edemeyeceklerini ifade ettiler.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın