Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

FAO Genel Direktörü da Silva, Türkiye’yi örnek gösterdi

Yüksek tuz ve şeker içeren işlenmiş gıdaların aşırı tüketilmesiyle ivme kazanan aşırı kilo ve obezite konusundaki küresel salgının Avrupa ve Orta Asya’yı da etkilediğine dikkat çeken FAO Genel Direktörü Graziano da Silva, nüfusun yaklaşık yüzde 29’unun obez olduğu Malta, Türkiye ve Birleşik Krallık’ı buna örnek gösterdi.

Obeziteye sebep olan beslenme hataları!

Dış uyaranların açık olması, televizyon karşısında ya da bilgisayar başında yemek yemek ve en çok da ebeveynlerin çocukları oyun parkında oynarken ya da televizyon karşısında iken doyma hissiyatlarının önüne geçerek ağzına yemek vermesi en sık karşılaşılan ve obeziteye yol açan yeme bozukluğu sebepleri arasında yer alıyor.

Şeker hastaları dikkat: İftarda aşırıya kaçmayın

Türkiye’de her 100 kişiden 13’ü diyabet hastası… Oruç tutmak isteyen diyabetli hastalar, iyi bir kontrolden geçtikten sonra, tedavilerini Ramazan ayına göre düzenleyebilir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlkay Çakır hastaları iki konuda uyarıyor: “İftarda yemeği abartmayın, bol bol su içmeyi unutmayın!”

Ramazanda hurma tüketmek için çok neden var

Zihinsel ve fiziksel yorgunluğu azaltıyor, stres yönetimine yardımcı oluyor… Daha pek çok faydası var. İşte, ‘neden Ramazan’da hurma tüketmeliyiz’ sorusunun cevabı…

Sağlıklı damarlar için neler tüketmeli?

İnsanın doğası gereği hayatta kalabilmek için en önemli ihtiyaçlarından olan beslenme, damar sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

10 Adımda Sağlıklı Ramazan Önerileri

Sağlıklı kalmak için doğru besinleri doğru miktarlarda tüketmek özellikle Ramazan ayında önem kazanıyor.

Neden süt içmeliyiz?

Sütü günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmeniz için nedenler saymakla bitmiyor. Süt, saç telinden ayak tırnağına kadar mucizeler yaratıyor, cildi de kalbi de koruyor. Öte yandan uzmanlar, hijyen ve gıda güvenliği açısından tüketicilerin, içeriği tam bilinmeyen açık sütler yerine ambalajlı süt tercih etmeleri öneriyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası oruç tutulur mu?

Ramazan geldi, oruç dönemi başladı. Peki, tüp mide ameliyatı geçiren hastalar oruç tutabilir mi?