Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

Dondurma yemeniz için 8 önemli neden!

Çikolatalı, vanilyalı, limonlu, çilekli, kavunlu ve daha niceleri… Dondurma, özellikle sıcak yaz günlerinin en favori tatlısı hiç kuşkusuz. Tadına doyum olmaz lezzetinin yanı sıra kalsiyum ve protein başta olmak üzere içerdiği A vitamini, B vitamini, K vitamini ile fosfor gibi pek çok vitamin ve mineraller sayesinde en sağlıklı tatlılardan biri olarak yerini korumaya devam ediyor.

Dondurma porsiyonlarına dikkat!

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından dondurmanın besin değeri yüksek bir tatlı olduğunu belirten uzmanlar, porsiyon kontrolüne dikkat çekiyor. Yeterli ve dengeli beslenme durumunda haftada 2-3 kez dondurma tüketilebileceğini belirten uzmanlara göre, 2 top light dondurma 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Dondurmaya eklenen çikolata ve karamel sos, fındık ve fıstık kalorisini artırıyor.

Bu meyveler kilo verdiriyor!

Yaz geldi… Kiloları saklamak yerine onlardan kurtulma çabanızda meyveler yardımınıza koşabilir. Evet, doğru duydunuz. İşte, kilo verdiren meyveler…

“Propolis, yaz kış demeden tüketilmeli!”

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu: “Doğal bağışıklık güçlendirici desteklerle vücudumuza antioksidan takviyesi yapmalı ve savunma sistemimizi yazın da güçlendirmeliyiz. Burada propolisin önemi büyük… Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında.”

Vitaminin Ötesinde: D Vitamini

D vitamininin vücut için faydaları saymakla bitmiyor. Kemik sağlığı için elzem olan D vitamininin temel kaynağı güneş ışığı. Balık ciğeri, balık yağı, yağlı balıklar ve yumurta sarısının yanı sıra D vitamini ile zenginleştirilmiş tahıllar, süt, tereyağı gibi besinler de temel D vitamini kaynakları arasında yer alıyor.

Kan sulandırıcı içen keten tohumu yemesin!

Kefir, keten tohumu, susam, D vitamini, zerdeçal, hep ‘mucize’ olarak adlandırılır. Peki, kime göre faydalı, kime göre zararlı? İşte, doğru bilinen yanlışlar…

Yaz döneminde porsiyonları küçültüp öğün sıklığını artırın

Sıcak havalar iştahı olumsuz etkileyerek daha az yemeğe neden olabiliyor. Oysa vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerini sağlamak için yeterli ve dengeli beslenmeli. Peki, yaz mevsiminde sağlığımızı korumak için nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeliyiz?

Yaz beslenmesinde dört yapraklı yonca modeli!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili dört yapraklı yonca modelini anlattı, yaz beslenmesinde uymanız gereken 7 kritik öneride bulundu.