Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

Düzenli sıvı tüketimi, vücut ağırlığı kontrolü sağlıyor

Düzenli olarak su içmek günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ancak birçok kişi tarafından ihmal ediliyor. Sıvı tüketiminin önemi hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Murat Baş, “Az miktarda sıvı tüketilmesi vücut ağırlığı artışından ciddi hastalıklara kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabiliyor. Bu nedenle gerek vücut ağırlığı kontrolü için gerekse sağlıklı kalabilmek için her gün düzenli olarak yeterli sıvı tüketmemiz gerekiyor.” uyarısında bulunuyor.

Aynı çorbalardan sıkılanlar için…

Çorbalar, kış mevsiminin vazgeçilmezi. Peki, hep aynı çorbayı içmekten sıkılmadınız mı? İşte, kışın içinizi ısıtacak farklı çorba tarifleri…

Vitamin ve mineraller ne işe yarar?

Vitaminler kilo aldırır mı? Hangi durumlarda vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyarız. Sigara tiryakileri en çok hangi vitamini almalı? Vitamin ve mineraller ile ilgili merak edilenler haberimizde...

Besin alerjisinde çarpıcı gerçekler

Toplum genelinde şekerleme, kakao, çikolata, çilek, domates ve katkı maddeleri en sık alerjik besinler olarak anılır. Oysa bunların alerjik reaksiyona neden olma olasılıkları epey düşüktür. Besin alerjilerinin %40’ını en temel besin maddesi olan inek sütü oluşturuyor. Bunu yumurta, kuru yemişler, buğday, balık, susam, mercimek gibi besin alerjileri izler.

Yüzbinlerce bebek ve çocuğu etkiliyor: ‘Alerji Hedefte’

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Abbott’un koşulsuz katkıları ile ‘Alerji Hedefte’ projesini başlattı. Proje kapsamında, yüzbinlerce bebek ve çocuğu etkileyen ve %40’ını en temel besin olan inek sütü alerjisinin oluşturduğu besin alerjisi hakkında toplumsal bilincin artmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülecek.

Lahana deyip geçmeyin!

“Pişerken etrafı kaplayan o kokusu olmasa!” Pek çok kişinin ‘beyaz lahana’ denilince ilk olarak bu sözler dökülüyor dudaklarından. Oysa pişirirken hoş olmayan kokuları ortaya çıkaran kükürtlü bileşikler beyaz lahanayı daha kıymetli yapıyor. Zengin vitaminler, mineraller ve güçlü içerikleri onu doğanın kış aylarındaki mucizevi besinlerinden biri kılıyor.

Futbolcular için 7 beslenme tavsiyesi

Futbolcunun doğru beslenmesi, performansını ve kariyer süresini etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Türkiye’de birçok genç yeteneğin ise iyi beslenmedikleri için futbol kariyerleri başlamadan bitiyor. Peki, Türk futbolcuları doğru besleniyor mu? İşte futbolcular için uzmanından 7 önemli beslenme tavsiyesi…

Kışın kilolar artıyor

Havalar soğuyor, kış geliyor ve insanlar bu mevsimde daha çok şişmanlıyor. Soğuk havada tüketilen, sıcak, kremalı, tatlı içecekler ve yiyecekler, hormon miktarının değişmesi, hareket etme isteğinin azalması, kışın insanlara kilo olarak geri dönüyor.