Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

Çocuğunuzu probiyotik besinlerle tanıştırın!

‘Bakteri’ deyince pek çoğumuzun aklına hastalık yapıcı etkisi gelse de, sağlık dostu bakteriler de var. Üstelik son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar bu bakterilerin birçok hastalıktan korunmada ve tedavide etkili olduklarını ortaya koyuyor. Uzmanlar, yararlı bakterilerin sayısını artırmak için çocukluktan itibaren probiyotik besinlerle tanışmak gerektiğini belirterek, yoğurt ve kefir başta olmak üzere probiyotikten zengin besinler tüketilmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Bir öğün yemeğe 10-30 TL arası harcıyoruz

Meal Box tarafından yapılan Yemek Tüketimi Araştırması sonuçlarına göre tüketicilerin büyük bir çoğunluğu bir öğünlük yemek için 10-30 TL arası harcama yapıyor.

Türkiye’de tuzun zararları hafife alınıyor

Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon başta olmak üzere kalp ve böbrek ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Anne sütü hem bebeği hem de anneyi koruyor

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ayında tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor, içerdiği pek çok yararlı madde sayesinde bebeği hastalıklardan koruyor. Ancak anne sütü bununla da kalmıyor; emziren annelerin de bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Su içmeyi keyifli hale getirin

Su içmeyi sevmiyorum, tadından hoşlanmıyorum ya da gün içinde aklıma gelmiyor diyorsanız… Bu konuda birkaç pratik öneri, kısa sürede su içme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacak…

Kronik hastalıklarla nutrigenetik mücadele

Nutrigenetik ve Kişiye Özel Tıp Derneği Başkanı ve Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş: “Genetik yatkınlık bilinirse nutrikgenetik bilimi sayesinde, başta beslenme olmak üzere yaşam tarzı düzenlemeleri ile hastalıkların ortaya çıkması engellenebilir veya geciktirilebilir.”

Nişasta bazlı şeker tartışmaları sürerken…

Bilgi kirliliği nedeniyle son yıllarda işlenmiş gıdalara olan baskı giderek artıyor. Gıda katkı maddeleri, çeşitli gıda bileşenleri, gıda işleme yöntemlerinin gıdaların yapısında meydana getirdiği...

Mutluluk ve enerji veren 5 besin

Dengeli ve yeterli bir beslenme programı ile birlikte bu besinleri tüketmek depresyona bile iyi geliyor. İşte mutluluk veren 5 önemli besin…