Ebeveynlerin dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak için çocuklarına her gün mevsiminde toplanmış taze meyve ve diğer besinleri tüketmelerini sağlamaları çok önemli.

Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve yeterli beslenme her yaşta önemli olmakla birlikte okul çağı çocuklarında daha da öne çıkıyor. Mevsiminde tüketilen taze meyve ve sebze ise çocukların her gün yemesi gereken besinlerin başında geliyor.

Ebeveynlerin dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak için çocuklarına her gün mevsiminde toplanmış taze meyve ve diğer besinleri tüketmelerini sağlamaları çok önemli. Çocuklara özellikle kalorisi çok yüksek ancak besin değeri olmayan atıştırmalıklar yerine, taze ve mevsiminde meyve tüketiminin özendirilmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, ebeveynlere Duyarlı ve Kontrollü Tarım ile yetişen sertifikalı meyveleri tavsiye ediyor. Her tür taze sebze ve meyvenin A (karoten) ve C vitamini, Folat, B grubu vitaminler, demir, potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin olduğunu vurgulayan Dr. Gözer, şunları söylüyor:

“Çocuklarınız ile birlikte gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz taze meyve suları ve meyveler öğünlere eşlik edecek şekilde tüketilebilir. Beslenme çantası hazırlarken mutlaka mevsimin meyvelerinden eklenmeli, okullardaki günlük yemek menüsünde olmalıdır. Çocuklara aynı zamanda meyve sebzelerinin faydaları anlatılmalı, tüketmeleri konusunda özendirilmelidir. Çocukluk çağında geliştirilen bu alışkanlık ömür boyu devam eder. “

Çocukların büyüme döneminde yapılan hatalı beslenme uygulamalarının ileriki dönemlerde kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturduğunu belirten Dr. Gözer, “meyve suyu mu, meyve mi?” sorusuna da şöyle yanıt veriyor: “Meyve suyu yerine meyve olarak tüketilmesini daha çok öneriyoruz. Meyveler lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Sağlıklı ara öğün olması ve alışkanlık kazanılmasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirir. Vücut direncini arttırır. “

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın