BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, kongrede, çiftlikten sofraya beyaz et üretiminin tüm yönleriyle ele alınacağını belirtti.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Kongresinin dördüncüsü 26-30 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya Kaya Palazzo Golf Resort & Kaya Belek’te gerçekleştirilecek.

BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, çiftlikten sofraya beyaz et üretiminin tüm yönleriyle ele alınacağı kongre hakkında şöyle konuştu:

“Beyaz et sektörünün arkasındaki dinamik güç ve en önemli sermaye bilim ve teknolojidir. Dünya tavukçuluk endüstrisinde 8. sıraya gelmiş bir sektör olarak çiftlikten sofraya beyaz et üretiminin tüm yönleriyle ele alınacağı kongremizde, hem ulusal hem de uluslararası platformlarda konusunda seçkin üst düzey bilim insanları davetli konuşmacı olarak yer alacak. Bilimsel yenilikler ve zorluklar, geleceğe yönelik sektörel gelişme stratejilerinin yanı sıra güvenilir et üretimi, insanların yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmesi konularını ön planda tutacağımız kongremizde, bilim ve sanayi el ele tüm dünya insanlarının yararına daha büyük başarılara imza atmak için, tüm sektör paydaşlarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız.”

BESD-BİR tarafından geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Kongresinin ilk üç toplantısı, artan bir katılım ve başarıyla 2011, 2013 ve 2015 yılları baharında Antalya’da gerçekleştirilmişti. 3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi 3 farklı salonda, Türkiye dâhil 10 farklı ülkeden bilim adamları tarafından 19 oturumda sunulan 58 bildiri yanında, 52 poster sunumdan oluşan içeriği ile ciddi ve yüksek kaliteli uluslararası bir kongre olma yolunda önemli bir başarıya imza atarak tamamlandı. 26 ülkeden gelen 1040’e yakın katılımcı ve toplamda 1573 kişiyi ağırlayan kongrenin bu yılki hedefi tüm paydaşların katılımıyla daha fazla kişiyi ağırlamak olacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın