Geçen yıl European Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, güne doğru karbonhidratları seçerek başlamanın, çocukların okulda başarılı olmalarına destek olduğunu vurguluyor. 

Gıda bileşenleri üreticisi BENEO, Swansea Üniversitesi, Galler, Psikoloji bölümünden Haley Young ve David Benton tarafından yürütülen ve geçen yıl European Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı.  “Çocukların zihinsel performanslarında kahvaltıda glisemik değerleri düzenleyebilmek için isomaltulose (Palatinose™) kullanımı” adlı araştırmanın sonuçlarına göre, Palatinose™ okul çağındaki çocukların ruh halini ve hafızasını olumlu etkiliyor.

5-11 yaşları arasında rastgele seçilen 75 öğrenci ile iki taraflı bilinmeyenli çapraz bir yöntemle gerçekleştirilen araştırmada, her iki grupta, birer hafta arayla, çocukların kahvaltılarında mısır gevreği, süt, yoğurt, reçel ve portakal suyu yer aldı. BENEO’nun Palatinose™’u ile ya da glikoz ile (41 gr. karbonhidrata denk) kahvaltılar kalori ve makro besin değerleri açısından eş olacak şekilde hazırlandı.

BENEO’nun araştırmanın sonuçlarına ilişkin yayınladığı basın duyurusunda, çocukların ruhsal durumu ve zihinsel performanslarının, kahvaltıdan bir ve üç saat sonra test küpleri ile değerlendirmeye alındığı araştırma sonuçlarının, her iki gruptaki çocukların da kahvaltı sonrası güne başlarken başarılı olduklarını gösterirken, Palatinose™ bazlı kahvaltı yapan grubun, diğer glikoz bazlı kahvaltı yapan gruba oranla, anlık ve daha sonra yürütülen testlerde hafıza performanslarının günün devamında da iyi seviyelerde seyretmeyi sürdürdüğü bildirildi. Ayrıca, Palatinose™ bazlı kahvaltı yapan çocukların morallerinin günün ilerleyen saatlerinde, diğer gruba oranla çok daha yüksek olduğu gözlemlendiği kaydedildi.

Zihinsel faaliyetlerde, karbonhidratlar ve onların sağladığı glikoz desteğinin rolünün oldukça önemli olduğunu vurgulayan BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko araştırma sonuçları konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Araştırma sonuçları BENEO’nun yavaş salınımlı karbonhidratı Palatinose™’un çocukların zihinsel performanslarında ve ruhsal durumlarında değişim sağlayacağını gösteriyor. 4-10 yaş aralığındaki çocuklarda, yetişkinlerden çok daha yüksek oranda beyin glikoz kullanımı olduğunu ve glikoz salınımının değişken etkilerine özellikle duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda, hızlı glikoz salınımlı karbonhidratlar yerine Palatinose™’un yavaş ve dengeli glikoz desteğinden en çok çocukların zihinsel fonksiyonları fayda görecektir. Araştırma güne başlarken doğru karbonhidratlar seçmenin performansta büyük değişimler meydana getirebileceğini vurguluyor.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın