Belen'liler besin değeri oldukça yüksek ve tamamen doğal ortamda yetişen incirlerinin lezzetini tüm Türkiye'ye festival ile duyurmayı hedefliyor.

Hatay’ın Belen ilçesi, 31 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek İncir Festivali’ne hazırlanıyor.

Hatay’ın en lezzetli incirlerinin yetiştiği yerlerden biri olan tarihi Belen’de özellikle ‘Kıcı inciri’ni yetiştiren köylüler festivale titizlikle hazırlanıyorlar. Geçen yıl birincisi düzenlenen İncir Festivali’nin organizasyonunda ve festivalin gerçekleşmesinde önemli gayretleri olan Kıcı Köyü Muhtarı Ahmet Soysal, şunları kaydetti:

“Kısıtlı imkanlara rağmen geçtiğimiz yıl tarihi Belen Kervansarayında gerçekleştirdiğimiz incir şölenimizde gerek Belen incirinin tanıtımı gerekse şiir yarışmaları büyük ilgi gördü ve Hatay halkı bu festivalde buluştu. Bu yılda köy halkımız en lezzetli inciri yetiştirebilmek için yoğun çaba sarf ediyorlar. Şu an incirlerimiz de olmaya başladı ve Belen geçidinden geçen yolcularımıza bu incirlerimizden ikram ediyoruz. Besin değeri oldukça yüksek ve tamamen doğal ortamda yetişen incirlerimizin lezzetini tüm Türkiye’ye bu festival ile duyurmayı hedefliyoruz.”

Belen'de Incir Festivali duzenleniyor

Belen Belediyesi’nin organizasyonunda 31 Temmuz 2016 Pazar günü düzenlenecek olan İncir Festivali kapsamında Belen’de çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenleniyor. Halka açık olarak düzenlenecek etkinlikte ‘Belen’ konulu şiir yarışması yapılacak, incir üreticileri de bu etkinlikte yarışacak. Her iki yarışmada derece alan katılımcılar, para ve plaket ile ödüllendirilecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın