Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, bebek ve çocuklara yönelik gıdalar besleyicilik yönünden yeterli düzeyde değil, bu gıdaların reklamları ise aileleri yanlış bir şekilde bilgilendiriyor.

Amerika’da son bir yılda bebeklere ve küçük çocuklara yönelik pazarlanan atıştırmalık gıda ürünlerini inceleyen Connecticut Üniversitesi Rudd Gıda Politikaları ve Obezite Merkezi, yaptığı araştırma ile bu gıdaların reklamlarında belirtildiği gibi bebekler ve çocuklar için besleyici tercihler olmadığını ortaya koydu.

Connecticut Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre, incelenen gıdaların sadece %5’i beyan edildiği şekilde besleyici. Araştırmada incelenen her seksen gıdadan ise sadece dördü İngiltere’nin “çocuklara yönelik pazarlanabilir” standardına uygun.

Ayrıca raporda bebeklere yönelik atıştırmalıklardan yarısında ve küçük çocuklara yönelik atıştırmalıkların %83’ünde ilave şekere rastlandığı belirtiliyor. Oysa Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Pediatri Akademisi ve sağlık ve beslenme uzmanlarına göre iki yaşından küçük çocuklar bu tür gıdaları tüketmemeli.

Bebek ve çocuklara yönelik atıştırmalıklar besleyicilik açısından pek çok eksiğe sahip olmalarına karşı bu gıdaların ambalajları üzerinde beslenme beyanlarına yoğunlukla yer veriliyor. Bu beyanlar arasında beslenme ile ilgili “gerçek, doğal, organik” gibi beyanların yanı sıra bu gıdaların çocukların gelişimine yardımcı olacağına dair mesajlar da veriliyor.

Raporda; “çocuklara yönelik kahvaltılık gevrekler üzerinde yer alan beslenme ile ilgili beyanlar ile ilgili araştırma bu tür mesajların, bu gıdaların çocuklara sağlık yararı sağladığı yönünde aileleri yanlış yönlendirdiğini gösteriyor.” uyarısında bulunuluyor.

Raporda ayrıca daha temelde pek çok ürün isminin ürün bileşenleri ile bağdaşmadığına dikkat çekiliyor ve rapora göre bu durum “aileleri ürünün sağlıklı oluşu ve/veya çocuklarını ne ile besledikleri konusunda yanlış yönlendirebilir”.

Reklamlar

Amerika’da sadece 2015 yılında bebek ve küçük çocuklara yönelik gıda ve içecek reklamlarına şirketler toplam 77 milyon dolar civarında bir harcama gerçekleştirdi. Rapora göre bu rakamın en küçük payına 10 milyon dolar ile bebek formülleri sahip. Ancak bebek formüllerine ayrılan reklam giderlerini bu denli düşük olmasının sebeplerinden biri 2011 ve 2015 yılları arasında bebek formüllerine ayrılan reklam bütçelerinin ortalama %68 oranında düşüş sergilemesi.

Diğer yandan rapora göre, küçük çocuklara yönelik içecek ve bebek ve küçük çocuk gıdalarına ayrılan reklam bütçeleri 2011 yılından beri %22 oranında artış sergiledi. 2015 yılında küçük çocuklara yönelik içecek reklamlarına 37 milyon dolar harcanırken, bebek ve küçük çocuk gıdalarına 30 milyon dolarlık bir harcama gerçekleşti.

Ancak rapora göre, bu reklamlara harcanan her on dolardan altısı aslında çocukların hiç tüketmemesi gereken şekerle tatlandırılmış içeceklerin ve besleyiciliği düşük olan bebek ve çocuk atıştırmalıklarının reklamlarına harcandı.

Rapora göre Amerika’da bebek ve küçük çocuk gıdaları reklam harcamalarının %99’unu üç gıda firması; Nestle, Abbott ve Mead Johnson Nutrition gerçekleştiriyor.

Politikacılara harekete geçme çağrısı

Raporda Çocuklara Yönelik Gıda ve İçecek Pazarlama Girişiminin çocuklara yönelik gıda pazarlaması konusu kapsamına gönüllü olarak bebek ve küçük çocuklara yönelik gıda ve içecekleri de alması gerektiği belirtiliyor. Rapora göre endüstri öz denetim mekanizması ile bebek ve çocuklara yönelik atıştırmalıkların pazarlama standartları ve bu gıdaların içerikleri iyileştirilebilir.

Ayrıca politikacılara da bu konuda harekete geçmeleri konusunda çağrıda bulunulan raporda; “yasa düzenleyiciler ürün ambalajları üzerinde ve ürün reklamlarında yer alan mesajların gerçeğe uygun olmasını ve yanlış yönlendirici olmamasını sağlamalı” ifadeleri yer alıyor. Raporda Amerika Federal Ticaret Komisyonunun ve eyalet başsavcılarının da bu konuda harekete geçmesi çağrısında bulunuluyor.

Amerika’daki mevcut hükümet destekli çocuk beslenmesi eğitim programları yoluyla da ailelerin bu gıdaların reklamları yoluyla hangi mesajları aldığını incelenebileceğinin belirtildiği raporda, yine bu programlar yoluyla ailelerin bu konudaki yanlış anlamalarının önüne geçilebileceği belirtiliyor. Raporda ayrıca sağlık uzmanlarının da çocukların beslenmesi ve ne tür gıdalar tüketmeleri gerektiği konusunda ailelere tavsiyede bulunabilecekleri belirtiliyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın